Közélet 2014. augusztus 3. 12:30 Forrás: hirado.hu

Devizahitelek: az MNB képlete alapján kell kiszámolni, mennyi jár vissza

Devizahitelek: az MNB képlete alapján kell kiszámolni, mennyi jár vissza
A Magyar Nemzeti Bank képlete alapján kell kiszámolniuk a bankoknak azt, hogy mennyi pénz jár vissza a devizahiteleseknek az árfolyamrés alkalmazása miatt - jelentette ki a jegybank igazgatója a Hír Tv-ben. Egy átlagos adós így a korábban becsült összeg akár kétszeresét, nagyjából kétszázezer forintot kaphat vissza csak az árfolyamrés miatt. Ehhez jön később az egyoldalú szerződésmódosítások miatti kártérítés is.

A Magyar Nemzeti Bank a héten nyilvánosságra hozta azt a képletet, ami alapján a bankok és pénzügyi vállalkozások kiszámolhatják, hogy mennyi pénz jár vissza a devizahiteleseknek az árfolyamrés alkalmazása miatt. Az MNB szerint ez a képlet egy korrekt elszámolást tesz lehetővé.

Vonnák Balázs, az MNB igazgatója a Hír Tv-ben azt mondta: a jegybank képletét használva jóval több pénzt kaphatnak vissza az ügyfelek az árfolyamrés tisztességtelen alkalmazása miatt, mint amivel eddig kalkuláltak. A jegybank szerint az ő képletük alkalmazásával a korábban becsült 100 milliárd helyett a bankoknak mintegy 190 milliárdot kell visszafizetniük az ügyfeleknek. Egy átlagos devizahiteles - vagyis aki 2007-ben nagyjából 7 millió forintnak megfelelő svájci frank hitelt vett fel 15 évre - így az eddig becsült 100 ezer forint helyett 200 ezret is visszakaphat.

Az MNB igazgatója arról is beszélt, hogy bár a bankoknak nem kötelező ezt a képletet használniuk, nem számolhatnak olyan saját módszerrel, amivel az ügyfelek rosszabbul járnak. „Ha a bankok alternatív módon számolják ki ezeket az összegeket, akkor mi utasíthatjuk őket arra, hogy számolják újra és azon módszer szerint számítsák ki, hogy mi jár vissza, amit mi helyesnek tartunk”- mondta Vonnák Balázs.

Nagyjából tehát kétszázezer forint jár vissza egy átlagos adósnak az árfolyamrés miatt, de további 900 ezer forinttal számolhat az egyoldalú kamatemelések miatt. Így összesen csaknem egymillió egyszázezer forintot kaphat vissza az ügyfél, vagy ennyivel csökkenhet a tartozása.

A kormány szeptemberre ígéri azt a törvényt, amely pontosan szabályozza majd a bankok és az adósok közötti elszámolást.
 

Kövessen minket a Facebookon is!