Újabb ikonikus épületek újulhatnak meg
– Az elképzelés szerint a Zöld város programmal párhuzamosan megvalósuló beruházásainkkal úgymond kifelé toljuk a városközpont határait, azaz komfortban, esztétikumban, zöldfelületekben és infrastruktúrában a belvárossal egyenértékű színvonalat teremtünk mind nagyobb területen. A Kecskemét irányából Félegyházára érkezőt hamarosan a Szolnoki bolttól egészen a Kalmár kápolnáig egy újjászületett város látványa fogadja, amiből – ha lesznek is még hiányosságok – a jó gazda gondossága sugárzik.
A Petőfi térről a dr. Holló Lajos és az Oskola utca találkozásánál lévő háromszög alakú parkba kerül a Káposzta-csobogó, és ennek kapcsán teljesen új megjelenést kap ez az eddig kevésbé kihasznált közterület.
Zajlik a Zöld város kivitelezése
Míg a főtérről lebontott díszkutat megtisztítják, restaurálják és megfelelő gépészeti megoldást kap a korszerű és takarékos vízhasználathoz, addig megtörténik a park igényes kertészeti kialakítása is. Ennek a területnek a rendezésénél is a főtéren uralkodó jegyeket visszük tovább növényhasználatban, utcabútorzatban.
Megújul a volt zeneiskola épülete
A Kecskeméti Tankerületi Központ sikeres EFOP (Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program) pályázatának köszönhetően a Petőfi téren lévő volt zeneiskola visszakapja funkcióját, és ismét a művészeti oktatás színtere lesz. Kívül-belül megújul, új homlokzati megjelenést kap az épület, aminek rendkívüli jelentősége van városképi szempontból is itt, a főtér kapujában. A gyalogosforgalmat a posta irányába vezető teret már korábban sikerült rendbe tenni, így méltó kerete lesz a leendő oktatási intézménynek.
Innen egészen a Kalmár kápolnáig tart majd az egymáshoz kapcsolódó terek változatos, mégis harmonikus egysége. Az ötös főút mentén igazi értelemben vett főteret kap a város, olyan méretű összefüggő felülettel, amely ünnep- és hétköznapokon egyaránt az itt élők találkozási pontja lehet, ahol a kor műszaki és technikai elvárásai szerint, méltó módon rendezhetjük meg ünnepségeinket, fesztiváljainkat is. Innen egészen a kiskápolnáig egy ligetes, gondozott, gyermek- és családbarát egységgé áll össze a már meglévő és a Zöld város beruházásai nyomán kialakuló terek látványa. A szépen gondozott és a város lakói által is szeretettel használt Szent János tér és Móra-tér úgy simul majd bele az új környezetbe, hogy közben megőrzi intimitását is.
A Szent János tér látképe
Innen egészen a Szentesi úti kereszteződésig saját beruházásban felújítjuk a város legrosszabb állapotú kerékpárútját. Ez csupán egy kiemelt példa azon fejlesztések közül, amelyek azt szolgálják, hogy a külső városrészek a belvárossal egyenértékű lakó- és életminőséget nyújtsanak az ott élők számára. Beleértve ebbe a biztonságos közlekedést, a megfelelő infrastruktúrát, a színvonalas közösségi tereket. Ilyen beruházások lesznek még az idén többek között Kossuthvárosban és a Petőfi lakótelepen.
Az elkövetkező évek nagy feladata lesz – a folyamatosan megújuló zöldfelületek és burkolatok mellett – az évtizedek óta elhanyagolt középületeknek, a város ikonikus épületeinek a karbantartása. A zeneiskola után az egyik következő kihívás, ami az önkormányzatra vár, a Mártírok utca 2. szám alatti épület, közismert nevén „régi egyes”.
A Mártírok utca 2. szám alatti épület látványtervei
A városképre nagy hatást gyakorló, teljes egészében önkormányzati tulajdonú épületre hosszú ideje senki nem költött. A szükséges munkákhoz – tetőcserére szorul, a belső terek is felújítást igényelnek – több százmillió forintra lenne szükség. Ennek megoldása az elkövetkező évek egyik nagy önkormányzati feladata lesz a járdafelújítások és útépítések mellett. A városvezetés már elkészíttette a felújítás terveit, amit a polgármester a hivatalos közösségi oldalán közzé tett. Ugyanitt szavazni is lehetett az épület homlokzatának leendő színvilágára, amit mintegy 1500-an meg is tettek, és a barna árnyalatot részesítették előnyben. Ez az aktivitás is mutatja, hogy milyen óriási érdeklődéssel követik a félegyháziak a városkép alakulásának állomásait.