Tömegesen pusztulnak a fecskék
2020 után már próbálkozni sem fognak a fecskék Magyarországon azzal a bizonyos nyárcsinálással, ugyanis eltűnhetnek az országból – hívta fel a figyelmet a veszélyre Orbán Zoltán, a Magyar Madártani Egyesület szóvivője a köztévében. A hazai helyzet sajátossága, hogy itthon nemcsak az olyan szokásos faktorok, mint az intenzív mezőgazdasági technikák, hanem a lakosság is hozzájárul a madarak irtásához. Amikre pedig nagy szükségünk lenne, mivel remek védelmet nyújtanak a rovarok ellen – adta hírül a Startlap.
Minden fecske, amíg Magyarországon költ és neveli a fiókáit, minimum egy kilogramm rovart pusztít el – magyarázta Orbán Zoltán, aki tovább árnyalta a képet azzal, hogy egy-két millió fecske hiánya esetén ez egy-két millió kilogramm rovart jelent. A szabadság madarai ugyanis többek között mezőgazdasági kártevő rovarokkal táplálkoznak, illetve szúnyogfajokkal, köztük azokkal is, amelyek akár halálos betegségeket is terjeszthetnek. A fecskeállomány eltűnésével Magyarország természetes biológiai védekezési potenciálja csökken – összegezte a fenyegetést a madarász.
– És hogy mi csökkenti a fecskék állományát? Nos, egyrészt a nagyüzemi mezőgazdaság által átalakított, vagy elpusztított élőhelyek, illetve a növényvédő szerek használata, továbbá a klímaváltozás. Ezen kívül van még egy tényező, ami kedvezőtlenül befolyásolja a hazai fecskepopulációk életét: Magyarországon teljesen megdöbbentő módon a lakosság is hozzájárul ehhez. (…) A figyelmeztetéseink és a törvények ellenére évről évre egyre nagyobb mennyiségben verik le a fészkeket, szinte mindig a költési időszak közepén, elpusztul a tojás, a fióka és gyakran a kotló madár is, és ami szerintem a legrosszabb, hogy az elkövetés – főleg a tömeges elkövetés – hátterében szinte mindig önkormányzatok állnak.
A fecskefészkek pusztításának indoka azon megfontolás, miszerint a madarak ürüléke veszélyt jelent. Pedig – teszi hozzá a szakember – a településen össze nem szedett sok tonnányi macska- és kutyaürülék sokkal nagyobb egészségügyi kockázatot jelent. Miközben egy igen egyszerű eszköz, az ún. fecskepelenka használatával is védekezhetnénk ezen kellemetlenség ellen: ez egy körülbelül kéttenyérnyi fém, fa vagy műanyag lap, amit a fészek alá kell elhelyezni.
Amennyiben a fecskék eltűnnek, a nemkívánatos rovarok ellen olyan mérgeket kell bevetni, ami minden rovart megölnek – a beporzókat is – és a vízbázison, táplálékhálózaton keresztül az emberi szervezetbe is bejutnak. Orbán Zoltán szerint kiemelten fontos lenne felhívni a lakosság figyelmét a fecskék hasznosságára, valamint át kéne alakítani a szúnyogirtást is – a jelenleg csupán 4-6 százalékban alkalmazott biológiai technikákat kéne kizárólag bevetni a kellemetlen vérszívók ellen.
Amennyiben bárki fecskefészek károkozását észleli, okostelefonjával rögzítse azt, és jelezze az illetékes megyei kormányhivatal környezetvédelmi és természetvédelmi főosztályának – kéri a természetvédő.