Természeti és történelmi kincsek nyomában
A történelmi tananyaghoz kapcsolódóan a diákok megemlékeztek az Aradi Szabadságszobornál, majd a dévai, és a vajdahunyadi vár megtekintése következett, ahol megcsodálták a Hunyadiak birtokát.
Gyergyóújfalu iskolájába is ellátogattak, ahol betekintést nyerhettek az ottani diákok életébe. A találkozás az összetartozás érzését szolgálta. Még aznap délelőtt felmásztak a Súgó-barlanghoz, majd le a mélybe, ahol gyönyörködhettek a szebbnél-szebb karsztjelenségekben. Ez után következett a Békás-szoros, onnan pedig a Gyilkos-tóhoz utaztak.
Harmadik napjukat Csicsajdűlő tisztásán töltötték, ahol szállásadó falujuk, Gyergyóújfalu polgármestere által vezetett erdei túrán vettek részt. A Csicsajkő megmászásával fentről gyönyörködtek a gyergyói tájban. Visszatérve az erdei házhoz, kürtöskalács-sütés keretében ismerkedhettek meg a helyi konyhaművészet hagyományaival.
Korondon a fazekasmesterek máig élő hagyományait, munkáit csodálhatták meg. A gyerekek gyakorlatban is láthatták és gyakorolhatták a taplógomba megmunkálását, a korongozás technikáját. Innen az út Farkaslakára, Szejkefürdőre, Székelyudvarhelyre, majd Zetelakán át a szállásra vezetett.
A hazautazás napján Tordán, a sóbányában időztek, majd Kolozsváron megtekintették Mátyás király lovas szobrát és szülőházát.
A program főszervezője, Sörös Józsefné intézményvezető-helyettes elmondta: – A legtöbb gyermek először járt Erdélyben. Megtapasztalhatták, hogy Székelyföldön mennyire szépen, ízesen beszélnek az emberek magyarul, egyúttal meghatódtak a kedves fogadtatástól, vendéglátástól. Az iskola tanulói felejthetetlen élményekkel tértek haza.
Kép és szöveg: Bense Zoltán