Gyeplocsolás a kánikulában: hibák és hasznos tanácsok
Nem mindegy, hogyan és mikor történik a gyeplocsolás és a fűnyírás – akár kárt is okozhat a rossz módszer és időzítés
A Kiskertblogger gyűjtött össze néhány hasznos tippet arról, hogyan érdemes ápolni a gyepet ahhoz, hogy az üdén, zölden és egészségesen vészelje át a forróságot. Ha a hőmérséklet 30-35 Celsius fok között van, akkor elég heti 4-szer locsolni, a pázsit vízigénye ilyenkor négyzetméterenként 6-8 mm. Ám ha a hőmérséklet még feljebb megy, akkor már naponta akár többször is szükséges a gyeplocsolás. Ez négyzetméterenként 8 mm feletti vízmennyiséget jelent. Ehhez fontos, hogy 1 milliméternyi vízmagasság 1 liter víznek felel meg.
Bármilyen módszerrel is locsolunk, azt a kora reggeli órákra érdemes időzíteni, amikor még nem éget a Nap és a hőmérséklet is alacsonyabb, mert ilyenkor kisebb a párolgási veszteség. A legtöbben pedig ott rontják el a gondosan ápolt gyepszőnyegük állapotát, hogy nem gondoskodnak helyettesítésről nyaralás idejére. Ezt is érdemes betervezni, ha nincs automata locsolórendszerünk és hosszabb utat tervezünk nyáron.
A fűnyírásról a legnagyobb kánikulában is gondoskodni kell
A nagy melegben kéthetente, vagy akár hetente is nyírható a fű, ha alaposan öntözzük. Ám nagyon nem mindegy, hogy mikor és hogyan történik, mert a vágásnak nem csak kedvező hatásai lehetnek. A fű a zöldállományában tartalékolja a vizet, továbbá a tápanyagszükségletének legnagyobb részét is. Ezért ennek elvesztése drámai hatású lehet, a nagyarányú veszteség pedig a gyepszőnyeg pusztulását is okozhatja. Fontos, hogy károsodás nélkül nagyjából az egyharmad része távolítható el. Ezért a nyári melegben, amikor a gyep regeneráló képessége egyébként is csökken, érdemes feljebb emelni a fűnyíró vágási magasságát. Így a föld beárnyékolása miatt kedvezőbb talajközeli mikroklíma alakulhat ki, ami ellenállóbbá teszi a pázsitot a környezeti hatásokkal szemben. A szakértők szerint a 7-8 cm-es tarlómagasság az ideális.