Fokozott figyelemmel aratás idején is!
A betakarítási munkálatokra kellő körültekintéssel kell felkészülni, a gondatlan magatartás veszélyes az élet- és vagyonbiztonságra. A betakarítási munkálatokban csak a tűzvédelmi követelményeknek megfelelő, tűzoltó készülékkel is ellátott erő- és munkagép vehet részt, amelynek tűzvédelmi felülvizsgálatát a betakarítást megelőzően az üzemeltető elvégezte. Szem előtt kell tartani, hogy a munkálatok helyszínén jelentős mennyiségű éghető anyag – aratásra váró vagy már learatott növényzet, erdős területek – van jelen, melynek lángra lobbantásához egy szikra is elegendő lehet. Továbbá tüzet okozhat még egy megszorult, felmelegedett csapágy, alkatrész, valamint nagymértékben hozzájárulhat a tűz továbbterjedéséhez az üzemanyag vagy hidraulika-folyadék csepegése. Ezen dolgok együttes jelenléte teszi igen tűzveszélyessé a betakarítást. A gondos hozzáállással és felkészültséggel azonban sok esetben megelőzhetőek a súlyos anyagi veszteséggel és a termelésből történő kieséssel járó tűzesetek.
Kiemelt szerep jut a gépeken, járműveken elhelyezett kézi tűzoltó-készülékeknek. Fontos a készülékek megléte és használatának ismerete is, hiszen a kezdődő tüzek oltására kitűnően alkalmasak. A kezdődő tüzeknél is fontos a gyors helyzetfelismerés és beavatkozás, hiszen kéziszerszámokkal, kézi tűzoltó készülékkel a helyszínen tartózkodók – abban az esetben, amennyiben biztonságosan meg tudják közelíteni a helyszínt – megakadályozhatják a tűz továbbterjedését. A kisebb tűz eloltásával, akár több millió forint veszteséget jelentő tűzkár is megelőzhető.
Abban az esetben, hogyha mégis „elszaladt” a tűz, értesítsék a tűzoltókat a 112-es központi-, vagy a 105-ös segélykérő telefonszámon. A tűzoltók azonnali értesítése a garancia arra, hogy időben, szakszerűen és a legkevesebb kárral sikerül eloltani a tüzet.