Hirdetés
Helyi hírek 2019. július 20. 14:30

Elhunyt Paczolay Gyula, a nemzetközi tornászversenyek megálmodója és szervezője

Elhunyt Paczolay Gyula, a nemzetközi tornászversenyek megálmodója és szervezője
Paczolai Gyula 1974-ben hozta létre Kiskunhalason a Tulit Péter Nemzetközi Diák Tornászversenyt. Tulit Péter Kiskunhalason született, Kiskunfélegyházán tanított. A nevét viselő tornaverseny rendezése néhány év után átkerült Félegyházára. A magyarok mellett a világ számos országából érkeztek tornászok a félegyházi megmérettetésre. A versenysorozat a 34. alkalom után ért véget. Mint korosztályos tornaverseny, ez volt a közvetlen utánpótlás legjelentősebb versenye.

A tornászok nevelője, edzője, tornászcsapatok, versenyek szervezője Budapesten született 1941. április 9-én. Meghatározó fontosságú volt életében az az egyetlen tanév, 1958/59, amelyet a Kiskunfélegyházi Petőfi Sándor Gimnázium tanulójaként tölthetett el. A csodát a sors különleges kegyének tekintette.

Ezt a gyönyörű évet megelőzte az a szenvedés, amelyet Halason azért róttak az osztályukra, mert 1956-ban elítélt osztályfőnökük Kurdics József mellett kiálltak olyan módon, hogy a kegyelmet és közbenjárást miniszterektől és az elnöki tanács elnökétől kérték. Valószínűleg nélkülük is kiszabadult volna, mert ártatlan volt, de ez a levelezés akkora bűnnek számított, hogy az osztályt nem a hivatalos módon, de tökéletes kegyetlenséggel felszámolták. 

Ezek után került át Félegyházára, egy egészen más szemléletű iskolába, ahol a tanárok csodálatos tisztelettel kezelték a tényt, ahogy a diákok kiálltak osztályfőnökükért. Félegyházán néhány hónapon belül már ő az iskola legjobb tornásza és ez meghatározta egész későbbi életét. A Testnevelési Főiskola tanári szakán végzett 1963-ban, tornász szakedzői képesítést szerzett 1979-ben. A kiskunhalasi  618. sz. Ipari Szakmunkásképző Intézet testnevelő tanára tíz évig, 1973-tól a kiskunhalasi Fazekas Gábor Utcai Általános Iskola igazgató helyettese, a testnevelés tagozat vezetője.

Magyar bajnok tornászcsapatai és egyéni versenyzői közül nemzetközi szinten ismertté váltak: Paprika Jenő három olimpián vett részt, Hegyes Csaba Ifjúsági Európa bajnok, Mészáros Csaba IBV bronzérmes.

1980-tól nemzetközi tornabíró, 1986-tól első számú magyar bíró a világversenyeken, olimpiai bíró (Szöul 1988, Atlanta 1996), bíró világbajnokságokon (Rotterdam 1986, Stuttgart 1990, Indianapolis 1992, Brisbane 1993, Dortmund 1995, Sabae 1996) bíró Európa-bajnokságokon (Budapest 1981, Oslo 1985, Moszkva 1987, Prága 1989, Stockholm 1993, Koppenhága 1996). 1997-től a Tiszteletbeli Örökös Nemzetközi Bíró cím tulajdonosa. 1998-tól FIG és UEG konzulens.

1992-től a MOTESZ Elnökségének tagja, a férfi torna szakág vezetője, 1996-tól a Mindenki tornája szakág vezetője. 1997-től a Halasgym Mozgás – Egészség – Torna Fesztivál szervezője. 1999-ben a Magyar Gimnasztráda Válogatott vezetője a XI. World Gymnastrada-n 1999-ben Göteborgban, és 2003-ban a XII. World Gymnastradan Liszabonban. 2001-ben a Guinness rekordot felállító magyar csapat vezetője a IV. Eurogym Fesztiválon Dornbirnben.

Fontosabb művei: Programozott oktatás a tornában. A szülők beállítódása és a tornaeredmények vizsgálata. Forgó mozgások mechanikai elemzése a tornában. Tornászok kiválasztása. A dyslexia gyógyítása egyensúly gyakorlatokkal.

Kitüntetései: Pro Urbe-díj (1979), Kiskunhalas díszpolgára (2009).


Dr. Tarjányi József

 

Kövessen minket a Facebookon is!