Helyi hírek 2019. július 31. 20:15

Imaórával fogadták a Missziós keresztet

Képgaléria
Imaórával fogadták a Missziós keresztet
A Sarlós Boldogasszony Templomban imaóra keretében fogadták a hívők július 31-én a Missziós keresztet, amely az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus (NEK) szimbóluma. A keresztet Ferenc pápa 2017 novemberében áldotta meg, alkotója Ozsvári Csaba ötvösművész. Az imaórán Rónaszéki Gábor atya ismertetőt tartott a kereszt történetéről, fontosságáról. Az imaórát követően Kéri Vencel atya mondott ezüstmisét. A Missziós kereszt Félegyházára érkezése alkalmából egyhetes programsorozatot szervezett a Sarlós Boldogasszony Főplébánia.

A Sarlós Boldogasszony Főplébánia programjai csütörtöktől:

Csütörtökön este 5 órakor
a Pálos atyák tartanak imaórát, majd 6 órakor papi és szerzetesi hivatásokért mondanak szentmisét. Pénteken délután 5 órakor Hajagos Csaba történész előadása lesz a templomban a XXXIV. Eucharisztikus Kongresszus emlékezete címmel. Ez után elvégzik a Jézus Szíve litániát, majd 6 órakor szentmise lesz. Szombaton este 6 órakor a Szűzanya tiszteletére mutatnak be szentmisét, majd ezt követően a templom közösségével tartanak imaórát. Vasárnap a ½ 11 órai szentmisét dr. Bábel Balázs, Kalocsa-kecskeméti érsek tartja, amelyen részt vesznek a Szent István Templom hívei is.

A Missziós kereszt a 2020-as, Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus missziós szimbóluma. Történelmi múltunk stílusvilágát magán hordozó egyedi ötvösmunka, ereklyetartó. Középpontjában Megváltó Krisztus Urunk keresztjének egy kis darabja látható, amelyet a leveles díszek fordulataiban magyar boldogok és szentek ereklyéi vesznek körbe.

A Missziós kereszt még a 2007-es budapesti Városmisszió alkalmából készült. Az esztergomi bazilika északi kereszthajójában elhelyezett, mintegy 3 méter magas, bronzborításokkal díszített tölgyfa kereszt Ozsvári Csaba ötvösművész (1963-2009) alkotása. Növényi ornamentikája a magyar honfoglalás kori ötvösség motívumait idézi.

Az egyedi ötvösmunkával díszített feszület, egyben különleges ereklyetartó is: közepén, ezüst tokban láthatjuk a Szent Kereszt ereklyét, körülötte a levelek fordulataiban pedig magyar, illetve magyar vonatkozású boldogok és szentek ereklyéi kerültek elhelyezésre.

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) a kereszt alkotóját, a 2009-ben váratlanul elhunyt Ozsvári Csaba ötvösművészt posztumusz Pro Ecclesia Hungariae díjjal tüntette ki, elismerendő az egyházművészet területén maradandót jelentő liturgikus és szakrális művészi alkotásait, küldetésként megélt munkásságát.
Az ötvösművész egyik legismertebb műve a Missziós kereszt mellett az a domborművekkel díszített misekönyv, amelyet II. János Pál pápa magyarországi látogatása alkalmából készített el – a magyar egyház hivatalos ajándékaként.

2017 novemberében a Vatikánba “zarándokolt” Missziós keresztet egyébként, Ferenc pápa személyesen áldotta meg az Erdő Péter bíboros, esztergomi érsek vezette magyar delegáció társaságában.
 

Kövessen minket a Facebookon is!