Helyi hírek 2019. szeptember 14. 13:00

Élményalapúak a programok a Kiskun Múzeumban

Képgaléria
Élményalapúak a programok a Kiskun Múzeumban
Megújult tárlatokkal és azokhoz kapcsolódó múzeumpedagógiai foglalkozásokkal várja idén is a gyerekeket a Kiskun Múzeum. A múzeum szakemberei olyan élményalapú, interaktív foglalkozásokat állítottak össze, melyek jól beilleszthetők az óvodai és iskolai tanmenetbe egyaránt. Erről tájékoztatták szerdán az intézményvezetőket a városháza dísztermében.

A Kiskun Múzeum egyik legfontosabb küldetése, hogy a felhalmozott tárgyi örökséget és az egyedülálló műemléki környezetet sokoldalúan, élményszerűen bemutassa. A múzeum küldetésének fontos eleme, hogy a hozzánk látogató gyermekek is maradandó élménnyel távozzanak – mondta el sajtótájékoztatón Mészáros Márta múzeumigazgató. Arról is beszélt, hogy nemrég új tárlatokkal nyitotta meg kapuit a múzeum a látogatók előtt. A Miletz-teremben Kincsek a raktárból című régészeti kiállítás, a Szalay-teremben a néprajzi tanulmánytár, a Boczonádi-teremben fegyvertanulmánytár, a Somorjai-teremben természettudományi tanulmánytár, illetve a börtönkiállítás és a Pajkos-Szabó-féle szélmalom kínál újdonságokat a látogatóknak.

Mindezekhez múzeumpedagógiai foglalkozások is társulnak, amelyekről Samu Csilla múzeumpedagógus tájékoztatta a félegyházi óvodák és iskolák vezetőit. Elmondta, ezek a foglalkozások jól illeszthetők a történelem-, az irodalom-, a földrajz- és a honismereti, az etika-, rajz- és művészettörténet-órákhoz, illetve az óvodai foglalkozásokhoz is. A legkisebbek megismerhetik az ősállatokat, és még őskövületet is készíthetnek. Régészeti foglalkozás keretében megismerkedhetnek a régészek munkájával, megtudhatják, hogyan kerül be egy lelet a múzeumi vitrinbe - számolt be a baon.hu.

Az Élet a dédinél című foglalkozáson a dédszülők mindennapjaiba kaphatnak bepillantást. Az Adj király katonát! című foglalkozáson pedig a 19-20. századi népi gyermekjátékokat ismerhetik meg és próbálhatják ki a gyerekek – részletezte Samu Csilla.

Az alsó tagozatosoknak az Élet a földeken című foglalkozást is ajánlja. Ennek központi témája a földművelés, a betakarítás, a gabona útja az aratástól a kenyérig. Ugyanakkor megismerkedhetnek a kisdiákok az állattartás, a behajtás és az őszi pásztorünnepek hagyományaival az Élet a pusztán című foglalkozáson. A malomban pedig megtudhatják, ki volt a molnár és azt is, hogyan működött egy szélmalom.

A felső tagozatosok a Hajlékok és házak című foglalkozáson ismerhetik meg, hogy az egyes korokban milyen lakóépületekben éltek az emberek, mivel foglalkoztak, mivel táplálkoztak, hogyan éltek a háborúban és a békeidőben. A mesterek és mesterségek Kiskunfélegyházán – Kisinastól a céhmesterig foglalkozáson pedig Félegyháza egykori iparosainak, mestereinek bőrébe bújhatnak – fűzte hozzá Samu Csilla.

Azt is elmondta, hogy a középiskolásokat az érettségire készülésben segítik. Móráról, Petőfiről, illetve Félegyháza újratelepítéséről tanulhatnak interaktív formában.


Fotó: Fantoly Márton
 

Kövessen minket a Facebookon is!