Helyi hírek 2019. december 14. 13:00

Természetközeli gazdálkodási gyakorlatok útmutatója

Természetközeli gazdálkodási gyakorlatok útmutatója
Hiánypótló kiadvány jelent meg az agrárgazdaság szereplői számára.

Hazánk területének mintegy kétharmada mezőgazdasági művelés alatt áll, természeti értékeink megőrzése jelentős mértékben függ a mezőgazdaságtól. A természeti sokféleség világszerte tapasztalható csökkenése a mezőgazdasági területeken különösen riasztó, és ez a negatív tendencia Magyarországon is érzékelhető. Hazánk természetvédelmi szempontból legértékesebb területei a gyepes területek. A hazai mezőgazdasági területek csupán 15 százaléka, mintegy 800 ezer hektár gyepterület. Az elmúlt évszázadok gyepfeltörései és beépítései ellenére fennmaradt gyepek rendkívül változatos, természetvédelmi, gazdasági szempontból fontos élőhelyek. A hazai gyepek 60 százaléka Natura 2000 hálózatba tartozik, nem véletlenül, hiszen a tradicionális gazdasági hasznosításuk kedvezett a Kárpát-medence természetes és jellegzetes élővilágának. A gyepterületek fennmaradása a területhasználat különféle módjainak együttes cselekvését igényli.

Az együttműködés és a közös munka alapvető feltétele, hogy az agárgazdaság meghatározó szereplői: a gazdálkodók, falugazdászok, szaktanácsadók és a kifizető szervezetek szakemberei, valamint a természetvédelemben dolgozók ugyanahhoz a szakmai tudáshoz férhessenek hozzá. Ebben a folyamatban hosszú ideje próbál segíteni a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). A most megjelent Természetközeli gazdálkodási gyakorlatok útmutatója – Gazdálkodás Natura 2000 gyepterületeken kézikönyv a
 A túzok határon átnyúló védelme Közép-Európában című LIFE projekt keretében készült el, szakértői csapat munkájának gyümölcseként. A kiadvány célja, hogy a gyepekre vonatkozó természetvédelmi jogszabályok szakmai hátterét kifejtse, segítségével a kihívásoknak megfelelő földhasználatot lehessen kialakítani gyepes területeken.

A kiadványt az MME eljuttatja minden mezőgazdasági szaktanácsadóhoz, a Magyar Államkincstár mezőgazdasági támogatásokat ellenőrző terepi szakembereihez, valamint az összes nemzeti park igazgatósághoz. Terveik között szerepel, hogy további, hasonló kézikönyvet állítanak össze más területhasználati módokról, különös tekintettel a szántókra.


A kiadvány letölthető a tuzok.hu oldalról.
 

Kövessen minket a Facebookon is!