Program 2020. január 10. 14:00

Vince-napi vesszővágás az emlékparkban

Vince-napi vesszővágás az emlékparkban
Január 11-én, szombaton kiderül, milyen szőlőtermés várható idén. A Vince-napi vesszővágáson a hagyományos termésjóslás mellett az újborból is kedvükre fogyaszthatnak. Ezen a napon a Karcagi Birkafőzők Egyesülete jóvoltából a kunsági birkafőzés karcagi hagyományait is bemutatják, így az eseményen birkapörköltet is kóstolhatnak a látogatók.

A néphagyomány szerint Szent Vince vértanú napján (január 22.) tájegységenként különbözőképpen megjósolják a várható szőlőtermést. Ha megcsordul a Vince, tele lesz a pince, vagyis ha enyhe az idő és olvad ezen a napon, akkor jó bortermésre lehet számítani. A szeri monostor gazdasági épületei között tárták fel az Alföld egyik legnagyobb borospincéjét, ami azt bizonyítja, hogy már a középkorban jelentős szőlőtermesztés folyhatott a területen. Az emlékparkban a "vincevessző" levágásával történik a jövendölés. Ennek során a szőlőtőről lemetszett vessző állapotából következtetnek a várható termésre.

Programok:

12:00 Borrendek köszöntése: dr. Kiss Róbert, az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark általános helyettes, igazgatási vezetője és Gulyás Ferenc, a Szent Vince Borrend elnöke Emlékpark főbejárata, Szegedi Kapu, kupola alatt

12:40 Vince-napi vesszővágás, közreműködik: Kalmár István, mórahalmi hegybíró Skanzen, Szegedi tanya

13:15 Gulyás Ferenc, a Szent Vince Borrend elnöke köszönti a borrendeket, közös fotó készítése Árpád-emlékmű

13:45 Karcagi birkapörkölt és újbor kóstolása – Látogatóközpont, Konferenciaterem

Egész nap:

Látogatóközpont:

Szer története és Magyarország történelme 3D-ben (filmvetítés) – Vetítőterem 

A szegedi halasbicska és a késesmesterség című kiállítás – Hungarikum tárház

Trianon és a magyar oktatás 1920-45 című kiállítás – Aula


Rotunda:

A szegedi paprika gyártásának története című kiállítás – Rotunda 3. emelet

Legyen Ön Árpád vezér! – Multimédiás játszótér

Keresse meg Gárdonyi Géza üzenetét! – Ilyet nem látott a Kárpát…

Álljon Ön is végvári katonának! – Vár állott, most kőhalom

A legkisebb a legnagyobb? – Kincsek a földből


A szervezők a műsorváltozás jogát fenntartják!

Nyitvatartás:

A rendezvény napján az emlékpark 10 és 16 óra között várja látogatóit.

Belépőjegyek:
A rendezvény napjain a téli nyitvatartásnak megfelelő belépőjegy árak érvényesek.

 

 

 

Kövessen minket a Facebookon is!