Magyar tagja is van a Facebook új ,,Legfelsőbb Bíróságának"
"Csak olyan ügyekkel fogunk foglalkozni, amelyeket amúgy a Facebook belső panasz orvoslati rendszere már kezelt. Szóval először oda kell fordulni, és házon belül kell a panaszokat érvényesíteni. Ha valaki nem ért egyet a letiltó határozattal, akkor fordulhat hozzánk" – mondta Sajó András jogtudós.
A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának volt bírája azt is elmondta: a bizottság teljesen független a Facebook igazgatótanácsától, maga dönthet a tisztújításról és arról is, hogy mire költi 42 milliárd forintos költségvetését – írta meg az Euronews.
A tagok
Bár a szervezet első húsz tagját a Facebook választotta ki, a további húsz névről később döntenek, valószínűleg a szakértők bevonásával. Mindannyian fizetést kapnak a bizottságtól, valamint igénybe vehetik külső szakértők és tanácsadók segítségét is.
Bár a felépítés nem hierarchikus, négy társelnököt mégis kiemelt a vállalat:
- Michael McConnell, korábbi amerikai szövetségi bíró, a Stanford Egyetem alkotmányjogásza, gyakorló jogvédő ügyvéd.
- Helle Thorning-Schmidt, Dánia korábbi miniszterelnöke, később a Save the Children nevű gyerekjogi szervezet vezetője.
- Catalina Botero-Marino, a kolumbiai Andesi Egyetem jogi karának dékánja.
- Jamal Greene, a Columbia Egyetem amerikai jogászprofesszora.
A tagok mellett a tanács háttérapparátusa is független a cégtől. Ezt januártól Thomas Hughes vezeti, aki korábban az Article 19 nevű szólás- és információszabadságot védő nonprofit szervezetet irányította.