Kitekintő 2020. július 17. 16:00

Folytatódik a felmelegedés - új 5 éves trendelemzést tett közzé a WMO

Folytatódik a felmelegedés - új 5 éves trendelemzést tett közzé a WMO
A Meteorológiai Világszövetség frissen közzétett tanulmányában a következő 5 év várható hőmérsékleti trendjeit elemzi. Ebből kiderül, hogy az előttünk álló esztendőkben a globális melegedés mértéke meghaladhatja az 1 fokot (az ipari forrradalom előtti viszonyokhoz képest), míg legalább egy évben a 1,5 fokot is.

A tanulmányt minden évben vezető klímatudósok és a legjobb éghajlati modellek segítségével készítik a döntéshozók számára. A szimulációk során figyelembe veszik a természetes és emberi eredetű üvegházgáz kibocsátásokat, hatásokat, de pl. az olyan rövid és váratlan eseményeket nem, mint a koronavírus járvány okozta visszaesés. A COVID-19 ugyan visszavetette átmenetileg a közlekedést és az ipart, de a légköri szél-dioxid hosszú tartózkodási idejének köszönhetően ez sajnos alig lesz hatással a jövőre nézve – írta Facebook-oldalán az Országos Meteorológiai Szolgálat. 

Íme még néhány érdekes megállapítás a tanulmányból:

– 70% az esélye, hogy a következő 5 évben lesz olyan hónap, amikor másfél fokot meghaladó melegedést tapasztalunk

– a déli óceánt leszámítva a világ minden része melegedni fog

– a magas szélességek és a Száhel-övezet több csapadékot kaphat, mint a közelmúltban

– az erőteljesebb nyugati áramlás miatt Nyugat-Európának több viharral kell majd szembenéznie

– idén az Északi-sark kétszer olyan gyorsan melegedhet, mint a világátlag.


Fotó: Pixabay illusztráció
 

Kövessen minket a Facebookon is!