Nagy formátumú kutatóról, pedagógusról emlékeztek meg
Dr. Mezősi Károly 1907-ben született. Gyermekéveit Csongrádon élte, és elemi iskolai tanulmányait is ott végezte. Érettségit már Kiskunfélegyházán tett. Ezt követően Szegeden, a Horthy Miklós Tudományegyetemen szerzett bölcsészdiplomát és doktori címet. Bécsben 1936-ban volt ösztöndíjas hallgató.
A Kiskunfélegyházi Tanítóképző tanára 1930-ban lett, tíz év múlva igazgatóvá nevezték ki. 1952-től 1962-ig a Kiskun Múzeumot igazgatta. Az első Félegyházi Nap alkalmából ismeretterjesztő írása jelent meg Kiskunfélegyháza címmel. 1936 tól Bécsben végez kutatómunkát a Magyar Történelemkutató Intézetben. Tanulmányait követően történelmi tankönyvei jelentek meg. Akadémiai székfoglalójának témája „A fegyverjog megváltása a törököktől visszafoglalt területeken” volt. Tagja lett a Magyar Történelmi Társulatnak.
1946-ban írta meg a kiskunfélegyházi „Állami Tanítóképző Intézet 75 éves történetét. Közreműködésének köszönhetően 1950-ben felállították a Kismindszenti útban lévő Pajkos-Szabó-féle szélmalmot a múzeum udvarán.
„Az évszázados Petőfi-per” tanulmányát 1954-ben írta. A Pest megyei Múzeumok igazgatójának 1963-ban nevezték ki. Petőfi kutatásait 1968-as nyugdíjba vonulása után is kitartóan folytatta. 1970-ben beválasztották az Országos Petőfi Bizottságba. Kiskunfélegyháza díszpolgárává választották 1991-ben – zárta a méltatást Laczkóné Szabó Klára, az egyesület örökös elnöke, díszpolgár.