Játsszunk fizikát!
A Constantinum csapata: Csanda Martin András, Görög Máté és Magony Roland 7. és 8. osztályos tanulók voltak. A zárórendezvényt április 17-én tartották. Ebben az évben megosztott első helyezést ért el az intézmény. A versenyre itthonról és a környező országok magyar lakta településeiről is jelentkeztek csapatok, ahol összesen kilenc fizikai jelenséget kellett demonstrálni és megmagyarázni.
Szemléltetésképp néhány példa arról, milyen feladatokat kellett megoldani:
Első példa:
Helyezzünk egy LCD-monitort asztalra, és tőle nem túl nagy távolságra egy sötét színű tálcát, amelybe öntsünk vékony rétegben vizet. A monitorunk fényforrásként szolgál, és a vízfelületről visszavert fényt vizsgáljuk. Helyezzünk a monitor elé a fény útjába különböző tárgyakat (pl. átlátszó műanyag vonalzót, többrétegű celofánt, üveglapra vagy fóliára ragasztott cellux-csíkokat…). Keressük meg a tárgyak tükörképét a vízfelületen. Mit tapasztalunk? Mi a látottak magyarázata?
Másik példa:
Zseníliadrót vagy pipatisztító pálcák segítségével formázzunk csillag alakzatot, esetleg hópehelyformát! Készítsünk telített só-, cukor-, bórax-oldatokat, amelyeket ételfestékkel megszínezünk. Helyezzük felfüggesztve az alakzatokat az oldatokba, és tegyük ezeket nyugodt, zavarmentes helyre. Várjunk néhány napig. Mi történik az oldatokban, és mi a magyarázata a látottaknak?
Harmadik példa:
Fehér papírlapra fektetett karikagyűrűt világítsunk meg egy távoli fényforrással (pl. Nap) úgy, hogy a fény a gyűrű hengeres belső falán visszaverődjön. A visszaverődő fénysugarak a fehér papírlapon egy jellegzetes alakú gyújtófelületet rajzolnak ki. A jelenség jól megfigyelhető más hétköznapi tárgy, például egy csésze, benne kávé, kakaó esetén is. Próbáljuk ki! Mi a látottak magyarázata?
A kísérletekhez az eszközök beszerzése, a kísérletek elvégzése, a magyarázatok megtalálása komoly csapatmunkát és időt igényelt. Három szegedi fizikus életét is tanulmányozniuk kellett mindig egy bizonyos szempontból.
Például: „A nem megfelelő természettudományos műveltséggel rendelkező állampolgár komoly környezetvédelmi kockázatot jelent.” Kinek a többször hangoztatott kijelentését idéztük? Karunk fizikus akadémikus kutatója, oktatója, az utóbbi időben a lézer orvosi alkalmazásával foglalkozik. Milyen kapcsolatban vannak vizsgálatai a „sasszem” kifejezéssel?
A félegyházi diákoknak kellett kitalálni, hogy kiről van szó és milyen kapcsolatban van az említett „sasszem” kifejezéssel. Alaposan meg kellett ismerkedni munkásságával, hogy tudjanak válaszolni a kérdésre. Dr. Bor Zsolt napjainkban is olyan lézerek fejlesztésével foglalkozik, amellyel évente 1 millió ember szembetegségeit műtik meg.
Sajnos ebben az évben csak online módon lehetett megszervezni a díjkiosztó zárórendezvényt. Minden évben a legjobb csapatokat felkérik, hogy mutassák be a zsűri által kiválasztott kísérletet a helyszínen. Ennek hiányában azt kérték, hogy kisfilmet készítsenek egy kísérletről és egy fizikusról. Hosszú idő alatt sikerült a felvételeket elkészíteni és formába önteni.
A Constantinum kisfilmjei:
Történeti kérdés
Kísérleti bemutató
Összességében nagyon tanulságos, fantáziadús, örömteli versenyen vehettek részt a diákok. A feladatok kidolgozása során sok tapasztalatra és tudásra tettek szert. Ezek az élmények sokáig megmaradnak és gazdagítják őket.