Matyó hímzést és újrahasznosítást tanulhatnak a diákok
Borítókép: Szöőr Antal születésének 150. évfordulójára rendezett emléknap a hajdúsámsoni II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában, 2016. december 10-én
A mentorprogram életre hívásával Petrányi-Szöőr Anna, dédapjának, a hajdúsámsoni iskolaalapító, 1866-ban született Szöőr Antalnak szeretne emléket állítani. – Polgármesteri és iskolaigazgatói ajánlással mentorálunk egy Hajdúsámsonból és egy Darnózseliből származó, kortárs népművészet iránt érdeklődő felső tagozatos diáklányt – árulta el Petrányi-Szöőr Anna, a Hímezz Magyarra Kft. ügyvezetője.
Életérzés a lelki összetartozásért
– Régi és nagy célunk, hogy Matyóföldtől a Beregszemes hazájáig átíveljük a magyar tájakat így neveljük a gyerekeket tájhazafiasságra. A Hímezz magyarra program nem más, mint egy életérzés, 15 millió magyar lelki összetartozását szolgálja, stílusikonunk: Szeleczky Zita művésznő szellemében. Árvai Erzsébet szakmai vezetővel álmodtuk meg a projektünket, 135 féle hímzésmotívummal dolgozunk, de nem csak ennyi van, hiszen a variációk száma szinte végtelen – tette hozzá Petrányi-Szöőr Anna.
A mentorprogram során a mezőkövesdi Árvai Erzsébet autentikus matyó hímzésre tanítja a fiatal tehetségeket, valamint megismerteti velük Takács István matyó freskófestő, festőművész, egyben divattervező, hímzésmotívumait is. A szigetszentmiklósi Réti Éva bevezeti a lányokat az újrahasznosítás rejtelmeibe, hiszen ő nagymestere annak, hogy a hímzett terítőket, régi farmereket, függönyöket, vagy akár kávékapszulákat is kreatívan lehessen újrahasznosítani.
– Mikor 2019-ben csatlakoztam a Hímezz magyarra mozgalomhoz, akkor mint újrahasznosítók kerültünk ebbe a csapatba. Mindig szerettem volna egy divatcéget, de nem azt a hagyományos értelemben vett divatot képviseltem. Hamar kiderült, hogy az újrahasznosítással szeretnék foglalkozni, mert oda egy teljesen más típusú gondolkodás kell, amit a fiataloknak is szeretnénk átadni – mondta Réti Éva, a Réthy Fashion tulajdonosa.
Minden magyar büszke lehessen arra, ahol él
A magyar hímzés összetartó erejű és hiszem, hogy aki viseli, az érti és érzi ennek jelentőségét. – Márai Sándor, író novelláiban többször utal a generációkon átívelő értékmegőrzésre, szellemi értékek gyarapítására mind az urbánus, mind a népkultúrát illetően. A lokálpatriotizmust megerősítő mentorprogram célja az is, hogy minden magyar büszkén vállalja fel a szűkebb pátriáját – tette hozzá a Hímezz Magyarra Kft. ügyvezetője.