„Nekem ez a hivatás volt az álmom, ez az életem”
A geográfus többek között megfogalmazta: – Az Osztrák–Magyar Monarchia vesztesként került ki az első világháborúból. A katonai vereségnek súlyos politikai következményei voltak. 1918 őszén világossá vált, hogy a történelmi Magyarország államegységének megőrzését drámai veszélyek fenyegetik. Teleki Pál kezdeményezésére három magyar geográfus, Bátky Zsigmond, Kogutowicz Károly és Littke Aurél 1918 októberében arra az elhatározásra jutott, hogy olyan néprajzi térképet terveznek, mely a Kárpát-medence nemzetiségi viszonyait részletesen bemutatja. Buday László, a Statisztikai Hivatal elnöke pedig hazánk statisztikai adatainak összeállításával olyan anyagot kívánt készíteni, amely minden szempontból bizonyítja a történelmi Magyarország államegysége fenntartásának szükségességét. Ezzel a két indítvánnyal magyar részről megkezdődött a felkészülés a béketárgyalásokra.
Önmagáról is szólt néhány szót: Nekem ez a hivatás volt az álmom, ez az életem mondta Kubassek János, aki 35 éve Érden a Magyar Földrajzi Múzeum igazgatója. A földrajztudomány a mindene, sok ezer kilométert utazott elődei nyomdokain, hogy könyveiben bemutathassa a magyar tudósok és felfedezők szerepét és elismertségét a világban. Úgy beszél Kőrösi Csoma Sándorról, Tessedik Sámuelről, Vámbéri Árminról, vagy Almásy Lászlóról, mintha személyes ismerősei lennének, és örökké hálás Balázs Dénesnek, hogy tanította, kijelölte őt a múzeum élére. Kilencvenkilenc országban járt, de mindig hazajött.
Több külföldi tudományos expedíció résztvevője, illetve vezetője volt. 1991-ben Dél-Koreában egyetemi előadóként oktatott. Számos hazai és külföldi egyetem meghívott előadója. Tizenöt könyve, és több mint kétszáz tanulmánya, cikke jelent meg.
1989-ben Oxfordban és Londonban tudományos történelmi kutatásokat folytatott. 1990-ben Kínában és Vietnamban folytatott karsztkutatásokat. 1991-ben a dél-koreai egyetemek vendégelőadója. 1997-ben Chilében, Peruban, Argentínában végzett természetföldrajzi kutatásokat.
1993-ban Móra Ferenc-díjat kapott, 1996-ban Pest megye díszpolgárává választották. 2000-ben a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat Kadic Ottokár-éremmel tüntette ki.
s. r.
Fotó: Fantoly Márton