Helyi hírek 2021. június 29. 08:00

Új lehetőségek a felnőttképzésben

Új lehetőségek a felnőttképzésben
A járvány hatására sokan kényszerültek pályamódosításra. Azok, akik felnőttként nem akarnak évekre visszaülni az iskolapadba, az OKJ megszűnése után is van lehetőségük a tanulásra. További segítséget jelenthet a számukra a nemrégiben bevezetett képzési hitel is.

A szakképzési rendszer változásaként 2 új lehetőség áll a tanulni vágyó felnőttek előtt, a részszakképesítések és a szakképesítések.

A 2019-ben megjelent kormányrendelet alapján tanfolyami formában 73 részszakképesítést lehet tanulni. Emellett jelenleg közel 400 jóváhagyott programkövetelménnyel rendelkező szakképesítés található az IKK.hu weboldalán, de az ígéretek szerint folyamatosan bővülni fog a kínálat.

A szakmai képzések, szakképesítések körét a korábbi OKJ-ben szereplő, a Szakmajegyzék szakmái közé be nem került szakképesítések egy része, a korábbi OKJ-ban szerepeltetett egyes szakképesítés-ráépülések, illetve a rövidebb ciklusú és speciális tartalmú képzések alkotják.

Ezeket a képzéseket felnőttképzők is indíthatják, de fontos újdonság, hogy a felnőttképzésben elválik az oktatás és a vizsgáztatás. Míg az OKJ-s képzések esetében iskolák is megszervezhetik a vizsgákat, és a tanulók a megszokott környezetükben adhatnak számot a tudásukról, az új rendszerben a felnőttképzők csak tanúsítványt állíthatnak ki, a szakképesítést igazoló bizonyítványhoz akkreditált vizsgaközpontban kell majd vizsgázni. A képesítő vizsga sikeres teljesítése esetén a tanulók államilag elismert, szakképesítést tanúsító képesítő bizonyítványt szereznek.

„A felnőttképzők december 31-ig indíthattak OKJ-s képzéseket, de sok felnőttképzőnél van még lehetőség a becsatlakozásra. Az átállás az új felnőttképzési rendszerre jelenleg is zajlik, a legtöbb felnőttképző csak ősszel fogja elindítani az új szakmai képzéseit. Oldalunkon, a TanfolyamOKJ.hu-n folyamatosan nő az új típusú 
szakképesítéseknek és részszakképesítéseknek a száma. A három hónapnál hosszabb szakmai képzések és a részszakképesítések esetében a tanulók igénybe vehetik a képzési hiteleket is, mely nagy könnyebbséget jelenthet a szakmaváltó felnőttek számára.” – mondta Szabó Andrea, a TanfolyamOKJ.hu képzéskereső oldal szerkesztője.

Az államilag támogatott, kamatmentes vagy kedvező kamatozású hitellehetőségek a szak- és felnőttképzésben tanulók számára igényelhetők 18 éves kortól 55 éves korig.

Két típusú képzési hitel között választhatnak a tanulók. A Képzési hitel1 szabad felhasználású hitel, amit akár havi 150 ezer forint értékben lehet igényelni. A hitel kamata 1,99 százalék. A kamatmentes Képzési hitel2 kötött felhasználású kölcsön, ami a választott képzés díjának összegét fedezi, legfeljebb félmillió forintig.

Mindkét megoldás közös jellemzője, hogy nem szükséges a kölcsönhöz fedezet, nincs előzetes hitelbírálat, bármikor díjmentesen elő- és végtörleszthető. A futamidő 1-10 év között szabadon választható, a törlesztés egyenlő havi törlesztőrészletekben történik a képzés befejezése után. A különböző diák- és képzési hitelek egymással párhuzamosan vagy egymást követően is felvehetők.

Az új képzési hitelekre is érvényes a családtámogatási kedvezmény, vagyis a hitelfelvételt követően született második gyermek után az édesanyák tartozásának felét elengedik, a harmadik gyermek születése után pedig egyáltalán nem kell visszafizetni a kölcsönt.

A Képzési Hiteleket 2021. május 31-től online, ügyfélkapus eléréssel 
elektronikusan lehet igényelni.
 

Kövessen minket a Facebookon is!