Helyi hírek 2021. szeptember 22. 14:00

„A tanítói hivatás sírig tartó elköteleződés”

„A tanítói hivatás sírig tartó elköteleződés”
Raffayné Fazekas Aranka negyvenéves tanítói munkáját számos kitüntetéssel díjazták már az elmúlt években, mégis a tanítványai életében tett benyomásokra, eredményekre a legbüszkébb. Nemrégiben az Év pedagógusa-díjat vehette át, amit rövid időn belül miniszteri elismerés is követett. A pedagógus hivatás szépségei, a gyermekek iránti tisztelet és szeretet volt az a központi gondolat, amihez beszélgetésünk során újra és újra visszakanyarodtunk.– A tanítói hivatás sírig tartó elköteleződés – szögezte le Aranka mindjárt a legelején, mintegy megvetve az alapot a folytatáshoz. Mint mondta, számára ez a legnagyobb felelősség. Ezért is törekszik olyan kapcsolatot kialakítani a tanítványokkal és azok családjával, amit évtizedek távlatában is értéket képvisel. Szívesen tesz eleget az osztálytalálkozókra való meghívásoknak, és örömmel tölti el egykori diákjainak sikere.A bajai Eötvös József Főiskola pedagógia szakának elvégzése után, 1981-ben, a kecskeméti Kertvárosi Általános Iskolában kezdett tanítani. Az első osztálya valóban első osztály volt. Mint pályakezdő pedagógus, tele izgalommal, félelemmel indult neki a szeptemberi iskolakezdésnek. Mint mondja, ez az izgalom a mai napig jelen van pályáján, lelkesíti és motiválja.Az ezt követő három évben nagyon jól érezte magát az intézményben, munkatársai sokat segítettek abban, hogy a főiskola elméleti anyagát a gyakorlatban is gördülékenyen tudja hasznosítani. Hálával tartozik az akkori napközis tanító párjának, aki nemcsak nevelési tanácsokkal látta el, de formálta is pedagógiai hozzáállását. Az ő értékrendszere alapján építette fel Aranka a sajátját is: a gyerekek szeretete, a velük való beszélgetés, és a dicséret mindennél fontosabb.1984-ben visszakerült Kiskunfélegyházára, a szülővárosába, a József Attila Általános Iskolába, ahol harminchét évet töltött el. Azóta ide kötik szakmai sikerei, kudarcai, örömei, bánatai… Visszatekintve az elmúlt néhány évtizedre, jól érezte magát a József iskola falai között, soha nem vágyott arra, hogy munkahelyet váltson. Tanítói munkája mellett az úttörőcsapat vezetője, munkaközösség-vezető, fejlesztőpedagógus, igazgatóhelyettes, gyermekvédelmi felelős tisztségeket töltött be. Mindig a megoldásra, az újításra törekedett. 1992-ben megvalósult egyik álma: megszervezte az első erdei iskolát, ami azóta is rendszeres kirándulási lehetőség a diákok számára. Azt mondja, ebben az oktatási formában még személyesebbé tudta tenni a velük való kapcsolatot, a tananyagban foglaltakat pedig a helyszínhez, a környezethez igazíthatta.Pályája során folyamatosan bővítette ismereteit: elvégezte a szociálpedagógia, a közoktatásszervező és a mentorpedagógia szakot is.  Úgy véli, hogy mindegyik adott valami pluszt számára, amivel tovább tudott fejlődni. 2001-ben jelentkezett egy tanítási versenyre az óravázlatával, ennek keretében egy ismeretlen osztályban kellett a vázlatban szereplő tanórát megtartani. A versenyt megnyerte, és ezzel Az év tanítója címét is megkapta. Ez éppen pedagógus pályájának huszadik évfordulóján történt.  Aranka több mint tíz éven át lektorálta a Mozaik Kiadó alsó tagozatos matematika tankönyveit. 2014-től mesterpedagógus és szaktanácsadó lett, a Szegedi Pedagógiai Oktatási Központ pedig tanítói, tantárgygondozói és konfliktuskezelési feladatokkal bízta meg. Szaktanácsadói munkája során trénerként tevékenykedett, valamint a gyermeki agresszió erőszakmentes kezelése témában Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád megyében tartott előadásokat óvodapedagógusoknak, általános és középiskolai tanároknak. Negyven mozgalmas pedagógus esztendő után nyugdíjas éveit is aktívan, sok olvasással tervezi eltölteni Raffayné Fazekas Aranka.

V. B.
     

Kövessen minket a Facebookon is!