Helyi hírek 2022. március 26. 15:00

Elhunyt dr. Knipl István

Dr. Knipl István régész-történész muzeológus kollégánk hosszú és fájdalmas, de türelemmel és tele reménnyel viselt betegségben március 25-én eltávozott e földi létből. 46 év adatott számára. E 46 évből 8 évig a Kiskun Múzeumért dolgozott, segítette az életben maradást, a fejlődést, a szakmai munkát. Mindent és maradandó nyomot hagyott…

Mit gondolt arról, hogy mi a "dolga" a Kiskun Múzeumban? Őt idézve emlékeztek rá munkatársai, és most mi is az intézmény Facebook-oldalán megjelent írással.„A Kiskun Múzeum csapatának 2014 januárjában lettem tagja, mint régész-történész muzeológus. Feladataim igen sokrétűek, legjobban talán a megőrzés, bemutatás, gyarapítás szavakkal lehetne jellemezni. A megőrzés a gondjaimra bízott gyűjtemények (régészeti, numizmatikai, természettudományi és történeti gyűjtemények) anyagának gondozását, a jövő nemzedékek számára való megtartását jelenti. Ehhez a feladathoz szorosan kapcsolódik a múzeumban őrzött kulturális javak bemutatása a nagyközönség számára. Ennek keretében időszaki és állandó kiállítások rendezése a feladatom, amely az utóbbi években jelentősen átalakult és az átalakuló múzeumban nem kis feladatot ró az intézmény összes munkatárásra.A fejlesztések keretében irányításommal jött létre az új régészeti kiállítás a természettudományi tanulmánytár, a fegyvertanulmánytár, továbbá a Magyari Béla emlékkiállítás. A kiállítások rendezéséhez, az intézményben található tárgyak bemutatásához szorosan kapcsolódik a jelenkori muzeológia egyik megkerülhetetlen eleme, a pályázatok előkészítése, nyertes pályázatok menedzselése
Az elmúlt években támogatást nyertünk régészeti kiállításokra, szakmai konferenciára, fúvószenekari találkozóra, emlékév programjaira és az utóbbi évtizedek legnagyobb fejlesztését hozó tanulmányi raktárak kialakítására.Munkám harmadik eleme a gyűjtemények gyarapítása, amely többnyire régészeti ásatások keretében valósul meg. Ez utóbbi munkák jelentős része kisberuházásokhoz köthető szakmai felügyeletekből és megelőző feltárásokból, leletmentésekből áll. Az elmúlt években folyamatosan dolgoztunk a Templomhalom környezetében, emellett szkíta temetőrészletet, szarmata sírt, szarmata településrészletet, honfoglaló temetőt is feltártunk a Kiskunfélegyházi Járás területén.”
És még lehetne sorolni, hiszen nem szeretett előtérben lenni, inkább háttérben tenni a jót, az igazat, azt ami fontos…Borzasztó, hogy a fekete zászló miatta lobog a múzeum bejárata felett. Régész és történész volt, tudta mi az elmúlás és a vég, de azon dolgozott, hogy az értékek megmaradjanak és továbbadjuk. Ezt tette jó példával!

Búcsúzunk, szavakat nem találva…

Videó: 
Óriási érdeklődés kísérte a 2017. május végére meghirdetett ásatási nyílt napokat a Templomhalomnál
                

Kövessen minket a Facebookon is!