Az erdőtől az asztalig, avagy miért különleges a vadhús?
Minden település, ezáltal városunk területén is működnek vadásztársaságok ahol, ha máshol nem is, érdeklődhetünk a vadhússal kapcsolatban. Képviselőik bizonyára tudnak segíteni néhány jó tanáccsal. Ezen felül a nagyobb hipermarketekben már kaphatóak előrecsomagolt, feldolgozott vadhúsok is.
Íme néhány ok, amiért érdemes ezt a különlegességet fogyasztani. Életmódjából adódóan a vad, legyen szó bármely fajról is, jóval kevesebb káros anyagot visz be a szervezetébe. Élete során gyakorlatilag egyáltalán nem áll gyógyszeres kezelés alatt, így semmiféle gyógyszermaradvány sem található meg a szervezetében, a húsban.
Életét szabadon éli, a területre jellemző növényeket eszi, amelyek nagy része gyógynövény. Ennek köszönhetően számos hasznos ízadó-kivonatanyag található meg benne. Ez nem csak rendkívül egészségessé, de jellegzetesen kellemes ízűvé teszi azt. A vadhús fehérjetartalma megközelítőleg 25 százalék. Viszonyításképp, a sovány marhahátszíné 18-20 százalék. Tehát, élettani szempontból sem elhanyagolható.
A vadhúsok java vörös hús, ami magasabb vértartalomra utal. Ennek ellenére a romlásnak ellenállóbb, hiszen az izomrostok jóval kötöttebbek, közelebb helyezkednek el egymáshoz, így a baktériumok gyors behatolása is akadályoztatott.
A mai rohanó világnak köszönhetően a nagyüzemben tartott, tenyésztett haszonállatok életkörülményei sokkal megterhelőbbek, mint a vadászható vadfajoké. Ezért, aki esetlegesen a vadászatellenesség miatt nem fogyasztja a vadhúst, gondoljon bele mennyivel szabadabban élnek, és jó esetben mennyivel humánusabban úton kerülnek az asztalra a vadon élő álltok.
Sokan mégis attól tartanak, abban a tévhitben élnek, hogy mivel lőtt vadról van szó, így a higiénia hagy némi kívánni valót maga után. Ez nem így van, hiszen olyan szigorú szabályok szerint lehet csak értékesíteni, feldolgozni a vadat, amely nem teszi lehetővé azt, hogy rossz minőségű hús kerüljön az asztalra. Ezen felül ante-mortem, tehát, az elejtést megelőzően a vadász már egy bizonyos képet kap a vad egészségi állapotáról. Ez azt jelenti, hogy ha rendellenességet tapasztal a mozgásában vagy külsérelmi jegyeket lát a testen, már van egy kiindulópont a későbbi post-mortem, azaz elejtés utáni vizsgálathoz, ami nemcsak a húst, de a zsigereket is érinti. Minősített vadhúsvizsgálók ellenőrzik a húst az elszállítás előtt. Ha nincs probléma, és a hús kifogástalan, a vadhúsvizsgáló kiállítja a vadkísérő jegyet illetve az apróvad gyűjtőigazolást. Sok esetben mintavételre is sor kerül. Ha a hús gyanús, emberi fogyasztásra alkalmatlan, megsemmisítik.
Egyszóval, érdemes legalább havonta egyszer-kétszer felvenni a menüsorba, hiszen nagyban hozzájárulhat az egészséges étkezéshez.
Tarjányi Lili