Szamosi Endre 2023. április 24. 08:00

Képviselők munkában – Szamosi Endre

Képviselők munkában – Szamosi Endre
Szamosi Endre korát meghazudtoló fittséggel és aktivitással él. Nem híve a dolgok lassú folyásának, a halogatásnak. Ő a tevékenységben hisz. Képviselői munkájában is az azonnali intézkedéseket részesíti előnyben. Ezt a körzetében tett közös sétánk legelején leszögezi, és kifejezetten kéri, hogy szerepeljen a róla készült írásban. Ugyanis a 4-es számú körzet választott képviselőjének nagyon határozott elképzelései vannak a dolgokról, és azokat – a tőle megszokott kiművelt modorban, de rendíthetetlen kitartással – el is éri.Szamosi Endre korát meghazudtoló fittséggel és aktivitással él. Nem híve a dolgok lassú folyásának, a halogatásnak. Ő a tevékenységben hisz. Képviselői munkájában is az azonnali intézkedéseket részesíti előnyben. Ezt a körzetében tett közös sétánk legelején leszögezi, és kifejezetten kéri, hogy szerepeljen a róla készült írásban. Ugyanis a 4-es számú körzet választott képviselőjének nagyon határozott elképzelései vannak a dolgokról, és azokat – a tőle megszokott kiművelt modorban, de rendíthetetlen kitartással – el is éri.A nemrégiben megújult Korona utcát, mint régóta dédelgetett, valóra vált álmát mutatja. S már sorolja is az itt megvalósult fejlesztéseket: teljes szélességben, faltól falig újjáépült az utca, és még az épületek homlokzata is megszépült. Örömére, térkőből készült az útburkolat, ami nemcsak szép, de praktikus is, mert gazdaságosan javítható, a fák alatt pedig növényágyások kaptak helyet.  Kitér az utcában kialakított 36 parkolóra, és az ötös út túloldalán létesített további 10-re, nem beszélve az új gyalogos átkelőről és a járdákról. Mert manapság talán már mindenki számára természetes, hogy a polgármesteri hivatal és a vele összeölelkező épületek alkotta tömb gyalogosan is biztonságosan körbejárható, de ez korántsem volt mindig így.Bandi bácsi – ahogy sokan ismerik és nevezik – akkurátus ember. Szisztematikusan végigjárjuk a helyszíneket, ahol a körzetében megoldásra váró feladat van, és a megvalósult fejlesztéseket is lajstromozzuk. Látszik: úgy ismeri körzete minden apró részletét, mint a tenyerét.Közben megtudjuk: a Teleki utca új burkolatot és vízelvezető árkot kapott, de a vízelvezetés megoldása számos ponton aktuális még. Több helyen szorgalmazza a parkolók felfestését, padok kihelyezését, viszont 11 helyszínen sikerült fejleszteni a körzetben a közvilágítást, az önerős járdaépítés program keretében pedig 18 járdaszakasz épült meg. Ez utóbbi lehetőséggel – ami méterenként 4300 forint önkormányzati hozzájárulást jelent – szeretné, ha minél többen élnének, mert vannak még balesetveszélyes járdaszakaszok. Meg is tekintünk néhányat.A kellemes belvárosi környezetben sok minden – okkal – büszkeséggel tölti el a képviselőt: számos kisebb-nagyobb fejlesztés valósult meg a Kazinczy-udvartól a Zrínyi-udvarban elhelyezett szabadtéri kondiparkon át a Kossuth Lajos utca átépítéséig. Nem beszélve arról a rengeteg szebbnél szebb virágról, növényről, amelyek a zöldfelületeket színesítik a város, vagy éppen a környék lakóinak jóvoltából.  Persze tervekben sincs hiány. Képviselői minőségében és városlakóként is nagyon várja Szamosi Endre a Kossuth utca megújításának folytatását, örül a Venezia-udvarban lévő játszótér átépítési tervének, és nem hagy fel törekvésével, hogy a Szent István-szobor a jelenleginél méltóbb, frekventált helyre kerüljön.

– Tegnap kaptam a jelzést, hogy a körzet egy közterületén aktuális lenne a fűnyírás, ma arról értesítettek, hogy eltűnt az Árpád utca névtáblája. Mindkét esetben meg is tettem a szükséges intézkedéseket a probléma haladéktalan orvoslására – magyarázza hozzátéve: szerinte egy városatya többek között ezzel tudja szolgálni választóit.Séta közben Szamosi Endre 45 éves pedagógus múltja és sport iránti elköteleződése is szóba került. Meséli: az egykori Petőfi Sándor Gimnáziumban érettségizett, ahol Tulit Péter legendás testnevelő tanár szerettette meg vele (is) a sportot. Ez egész életre szóló rajongásnak, vagy még inkább életformának bizonyult. Gyűrűn és a felemás korláton számos előkelő helyezést ért el annak idején. Végül élethivatásul is a sportot választotta: testnevelő tanári, majd atlétikaedző szakon szerzett diplomát. Ha teheti, máig sportolással tölti minden szabadidejét: úszik, kerékpározik, szörfözik, télen pedig konditerembe jár és síel. Képesítést szerzett vitorlázórepülőre.

Szerinte a sport a legfontosabb emberi erényeket pallérozza. Hemingwayt idézve: „… megtanít becsületesen győzni, vagy emelt fővel veszíteni. A sport tehát mindenre megtanít.”

Nyugdíjasként is aktív életet él. Mindennapjaiban főszerep jut képviselői munkájának, szeret találkozni, beszélgetni, tapasztalatot cserélni a körzet lakóival. Szívesen hallgatja meg észrevételeiket, igényeiket. Ezért – ha csak teheti – kerékpárral, vagy gyalog indul útnak a városban.Örömforrása a kertészkedés. Hobbikertjében virágokat, gyümölcsfákat és dísznövényeket nevel, szívesen adózik szépségüknek a gondozásukkal kapcsolatos fizikai munkával. Hobbiszinten, de szenvedélyesen rajzol és fest. Néhány alkalommal kiállításon is bemutatta műveit. Két felnőtt lánya van, egyikük Amerikában, a másik Baján él. A velük és unokáival való találkozásból mindig sokat merít.

T. T. – V. B.

Fotó: Fantoly Márton   
               

Kövessen minket a Facebookon is!