Helyi hírek 2023. június 24. 12:00

Petőfi költészete a kortárs és képző iparművészetben

Képgaléria
Petőfi költészete a kortárs és képző iparművészetben
Kiállítás nyílt Petőfi költészete a kortárs és képző iparművészetben címmel a Kiskunfélegyházi Petőfi Sándor Városi Könyvtárban június 23-án. A Kecskeméti Katona József Múzeumnak ajándékozott alkotásokból bemutatott tárlatot ifj. Gyergyádesz László Móra Ferenc-díjas művészettörténész, a Kecskeméti Katona József Múzeum képzőművészeti osztályvezetője nyitotta meg. Az eseményen zenés játékával közreműködött Varga Katica, a Magyar Örökség-díjas Credo Együttes énekese.

Ifj. Gyergyádesz László által bemutatott kiállítás egyedülálló módon ábrázolja a híres magyar költőt, Petőfit, három külön teremben. A kortárs művészek festményeket, szobrokat és rajzokat használtak fel a költő pesszimista világnézetének és egyedi, szókimondó stílusának megjelenítésére.

A kiállítás előzményeként az alábbi információk hangzottak el: a Kecskeméti Katona József Múzeum felhívást tett közzé, amire képzőművészeti alkotásokat vártak Petőfi életművének feldolgozására. A felhívásra érkezett alkotások közül a zsűri összesen 113 alkotótól 123 művet vagy műsorozatot választott ki a kiállításra. Ebből 57 alkotó ajánlotta fel művét, vagy műveit a kecskeméti gyűjteménybe, így 54 művész 55 alkotását, sorozatát tudják bemutatni. Az emlékév keretében megrendezett kiállítás eredetileg Petőfi művészetének tartalmára kívánta helyezni a hangsúlyt. Annak ellenére, hogy a költő képmását ábrázoló művek aránytalanul több szerepet kaptak, mint az alkotások, amelyek foglalkoznak Petőfi gondolataival és költői képeivel, az általuk létrehozott kiállítás ezt az űrt igyekezett betölteni, legalábbis szimbolikus mértékben.

A kiállításon látható művek alkotói: ’57 Palásti Erzsébet, Albert Judit, Bogdán Zoltán, Bohus Áron, Bornemisza Rozi, Bráda Tibor, Czóbel Marianna, Csízy László, Damó István, Decsi Ilona, Drozsnyik István, Éberling Anikó, Elek Ágnes, Finta Edit, Ghyczy György, Gonda Zoltán, Gyémánt László, Haász Ágnes, Hegedűs 2 László, Henn László András, Kántor József, Kelemen Dénes Lehel, Kéri Imre, Kiss Ilona, Kneisz Eszter, Láng Eszter, Lichner Barbara, Lisányi Endre, Marosi Kata, Mátrai István, Mikáczó Alexandra, Miklós Árpád, Miklosovits László, Molnár Sándor, Németh Géza, Orient Enikő, P. Boros Ilona, Pápai Lívia, Pató Károly, Pipei Borbála, Pittmann Zsófia, Réti Ágnes, Simon Zsolt, Sor Júlia, Sor Tibor, Spitzer Fruzsina, Szabó János, Szamos Iván, Szamódy Zsolt Olaf, Szitás Bernadett, Tóth Yoka Zsolt, Török Tamás, Vass Tibor, Zilahi Nono.

V. B.

Fotó: Fantoly Márton
               

Kövessen minket a Facebookon is!

Cimkék: Petőfi-emlékévek