Helyi hírek 2023. augusztus 2. 08:00

214 gólyafiókát gyűrűztek meg idén a Kiskunsági Nemzeti Park területén

214 gólyafiókát gyűrűztek meg idén a Kiskunsági Nemzeti Park területén
Az idei évben is sikeres volt a fehér gólyák látványgyűrűzése, amelyet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) önkéntesei és a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai végeztek Bács-Kiskun vármegyében és Szegeden. Az MVM Démász Áramhálózati Kft. emelőkosaras autóval és villanyszerelők aktív segítségével járult hozzá a gólyavédelmi programhoz. A látványgyűrűzések keretében összesen 214 gólyafióka kapott jelölést, az eseményeket több mint 2100 érdeklődő kísérte figyelemmel.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) önkéntesei és a nemzetipark-igazgatóságok munkatársai minden évben felmérik a gólyafészkeket, a gólyavédelmi program keretében elvégzik a fiókák nyilvános gyűrűzését az ország több területén az illetékes áramszolgáltatók segítségével.

A fiókák egyedi azonosítóval ellátott gyűrűt kapnak, egyik lábukra fémgyűrűt, a másikra műanyagból készült színes gyűrűt, amelyen akkora a jelölés, hogy messzebbről is leolvasható távcső segítségével. Így akár itthon, akár vonulás közben vagy a telelőterületen is azonosíthatók lesznek anélkül, hogy meg kellene fogni a madarat.

Bács-Kiskun vármegyében 30 településen, 67 fészekben 206 fiókát, valamint Szegeden két fészekben nyolc fiókát sikerült megjelölni.

A fehér gólya fiókák június közepére érik el azt a fejlettségi kort, amikor gyűrűvel megjelölhetők. Ebben az időszakban akkorák, hogy a lábuk már nem vastagodik tovább, így nem áll fenn az a veszély, hogy a gyűrű később elszorítaná. Ha egy fészekben mégis túl kicsik lennének a fiókák, akkor ők nem kapnak jelölést.


A túl kicsi gólyafiókák nem kapnak jelölőgyűrűket 
Fotó: Schneider Viktor


A rendezvénysorozat idei helyszínei

– A Bugacon és környékén első ízben megszervezett programsorozat nagy népszerűségnek örvendett. A meghirdetett helyszínekre több mint 380 érdeklődő látogatott el június 12-én. Alsómonostor, Bugac és Jakabszállás településeken a hét felkeresett fészekben összesen 26 fióka kapott jelölést. Külön említést érdemel, hogy az utóbbi két településen egy-egy ötfiókás fészket is találtunk – adta tájékoztatásul Varga Péter és Schneider Viktor, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai.




A Bugac környékén első alkalommal megszervezett rendezvény helyszíneire számos óvodás és iskolás csoport látogatott el
Fotók: Ifj. Udvardi István


Június 13-án és 14-én Bácsalmáson és térségében 12 településen, 34 fészket látogattak meg a kollégák, amelyekben összesen 82 fiókát találtak, és amelyekből 76-ot lehetett meggyűrűzni. Három fészekben jelölésre még nem alkalmas méretű, túl kicsi fiókák voltak, így rájuk nem került jelölőgyűrű. Akadt két olyan fészek, ahol csak tojások voltak, illetve egy fészekben meghiúsult a költés. A térségben már tizenegyedik éve folyik a látványgyűrűzés, ami töretlen népszerűségnek örvend. Itt idén összesen 960-an látogattak el valamelyik helyszínre.


Bácsbokodon is sokan kíváncsiak voltak a bemutatógyűrűzésre
Fotó: Schneider Viktor


Az egyik garai fészekben négy fióka nevelkedik
Fotó: Schneider Viktor


Agócs Péter természetvédelmi őrkerület-vezető arról számolt be, hogy Kalocsa környékén már 12 éve folyik a gyűrűzéssel egybekötött felmérés. Idén összesen 7 településen (Kalocsa, Homokmégy, Öregcsertő, Kecel, Hajós, Miske, Drágszél) 13 fészekben 28 példány gólyafiókát találtak, amelyeket többségében meg is tudtak gyűrűzni. Mindezek mellett voltak olyan fészkek, ahol még fejletlen, egészen korai fiókák voltak, így ezek még a gyűrűzésből kimaradtak. Az átlagos fiókaszám 2,1 példányként alakult, ami sajnos sokévi átlag alatti eredmény.


Kalocsa környékén már 12 éve folyik a gyűrűzéssel egybekötött felmérés, amely minden alkalommal sok érdeklődőt vonz
Fotó: Agócs Péter


Ladánybenén, Kunpeszéren, Kunszentmiklóson és Szabadszálláson június 15-én látogatták végig a gólyafészkeket. A felkeresett helyszíneken összesen 30 fiókát gyűrűztek meg. A térségben meglehetősen sikeres költési eredményeket tapasztaltak, hiszen a fészkenkénti fiókaátlag 3,9 volt. A rendezvényen 248 érdeklődő vett részt, köztük a Kunadacsi Igazgyöngy Óvoda, a Kunpeszéri Általános Iskola, valamint a Szabadszállási Petőfi Sándor Általános Iskola is.


A Kunadacsi Igazgyöngy Óvoda óvodásai és pedagógusai is testközelbe kerülhettek a kisgólyával 
Fotó: Csaplár Katalin


A Kunpeszér-környéki bemutatógyűrűzésekről az M5 TV készített egy összeállítást.

A szintén június 15-én szervezett programokon Dunapatajon, Újteleken és Szakmáron összesen 120-an látogattak el a gólyafiókák gyűrűzésére, köztük több óvodás csoport.

A rendhagyó szemléletformáló programsorozatra Dunatetétlenen és Hartán is kíváncsiak voltak június 20-án. Ezen településeken négy fészeben történt gyűrűzés, csaknem 140 érdeklődő jelenlétében.

– Június 23-án kilencedik alkalommal gyűrűztünk gólyafiókákat Kiskőrös és Akasztó településeken. Összesen 16 fészket látogattunk meg, ahol 48 fióka kapott egyedi jelölést. Akasztón hét öreg madár gyűrűjét sikerült azonosítani. Ezekből a legérdekesebb egy németországi gólya, amely 2014 óta minden évben költ Akasztón – mondta el Kirtyán Tamás, az MME önkéntese.


Akasztón és Kiskőrösön is sikeres volt a fehér gólyák látványgyűrűzése programsorozat
Fotó: Kirtyán Tamás


A programsorozat sikeres megvalósításáért köszönet illeti az MVM Démász munkatársait, továbbá a nemzeti park igazgatósága köszönetet mond a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Bács-Kiskun vármegyei Helyi Csoportjának és a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság munkatársainak a közreműködésért.
                    

Kövessen minket a Facebookon is!