Nem csak szépek, önállóak és magabiztosak is a mazsorett lányok
– Korábban tornász lányokkal foglalkoztam a Dózsa iskolában. A férjem és a sógorom voltak az ifjúsági zenekar vezetői, és a nyári zenetáborba mindig elvittem én is a tornász csapatot. Ott merült fel először, hogy a talajtorna és gerenda mellett valamilyen koreográfiát kitalálhatnánk az ő zenéjükre is. Így született meg a mazsorett együttes létrehozásának gondolata, és 1992. február 29-én 50 fővel elindult az első edzés. Egyetlen korosztállyal kezdtünk, szombat délelőttönként voltak az edzések. Emlékszem, volt olyan kislány, aki biciklivel járt át Kunszállásról. A kezdeti lelkesedés után a csoport év végére megfeleződött. Így két tucatnyi lányt vittem nyáron táborozni, akikkel kész menetkoreográfiával és színpadi show műsorral jöttünk haza.
– A siker azóta is töretlen. A rengeteg elnyert díj, elismerés között vannak-e különösen kedvesek?
– Sok fontos megmérettetésben volt részünk országhatárokon innen és túl, munkánkat számos első díjjal, fesztiváldíjjal, nagydíjjal ismerték el. A félegyháziak közül elsőként kaptuk meg a Junior Prima Díjat, 2003-ban Kiskunfélegyházáért kitüntetésben, tavaly pedig a Magyar Fúvószenei és Mazsorett Szövetség Nívódíja elismerésben részesült a Kiskunfélegyházi Mazsorett Együttes. Engem pedig egy évvel korábban oktatói nívódíjra tartott méltónak a szövetség.
– Milyen feltételek között folyik ma a munka?
– A 80-100 tagú együttesben a város szinte minden iskolájából vannak gyerekek. A működtetést az egyesület biztosítja. Öt korcsoportban folyik a munka, legnagyobb lányaink – zömében egyetemisták – alkotják a Kiskunfélegyházi Mazsorett Együttest, őket követik korban és tapasztalatban az „utánpótlás” Csillagfények. Minden csoport hetente kétszer próbál, és rendszeresen fellép. A következő hónapokban például Debrecenben, Egerben és Budapesten is fellépünk, májusban pedig mi rendezünk országos mazsorett fesztivált, a Városalapítók Napja keretében.
– Milyen programra készülhetnek a félegyháziak?
– Május 24-én, szombaton, egy napra ismét „mazsorett utcává” válik a Korona utca. Az ország különböző városaiból 18-20 csapat érkezik az idei, immár 16-dik Félegyházi Országos Mazsorett Fesztiválra, ami egyben térségi fúvóstalálkozó is. A rendezvény egyik fő látványossága ezúttal is a Kossuth utcai felvonulás lesz.
– 22 év után már megmutatkozik az is, hogy mit „visznek magukkal” a felnőtt korba az egykori mazsorettek.
– Máig visszajárnak hozzám a lányok, és vannak már „mazsorett unokáim” is. Példájukból és a mostani egyetemista csoportból kiindulva azt látom, hogy a szereplések, rendezvények, utazások, próbák és közösségi élmények hatására olyan kiállásra, magabiztosságra és önállóságra tesznek szert, amit minden közösségben előnyükre tudnak fordítani. Többek között ez a meggyőződés ad erőt ahhoz nekem is, hogy folytassam a munkát.