Szatmári Imre népdalgyűjteményt adományozott a Batthyány iskolának
– Budapesten nőttem fel, ahol a népzene iránti érdeklődés kevésbé volt jellemző. Azonban két nővérem vidéki férfiakhoz ment feleségül, így a népdalok és népzenei hagyományok beszivárogtak a családunkba. Mindig úgy éreztem, hogy a népdal a szívemben él. Gyakran nyaraltunk vidéken, ahol még inkább közel kerültem a népzenéhez. Különösen élveztem, amikor a disznóvágások alkalmával a felnőttek népdalokat énekeltek.
Szatmári Imre kitért arra is, hogyan változott meg az elmúlt évtizedekben az emberek népdalokhoz fűződő viszonya:
– Sajnálom, hogy a középiskolákban már nem tanulnak végig ének-zenét a diákok. Énektanárként észrevettem, hogy a gyerekek nem szívesen éneklik a magyar népdalokat. Talán ennek az az oka, hogy a magyar népdalok egyszólamúak, míg más nemzetek – mint például az orosz vagy a német – népdalai gyakran kétszólamúak, vagy még bonyolultabbak.
Szatmári Imre kifejtette azt is, hogy a magyar kultúra kivételesen gazdag népzenei kincsestár, ugyanis mintegy 200 ezer lejegyzett népdalunk van szemben például a németek hatezres számával. Mint mondta, szeretné maga is népszerűsíteni a népdalokat, folytatva Kodály Zoltán és Bartók Béla zeneszerzők munkáját.
Az ünnepség zárásaként Bense Zoltán, az iskola igazgatója köszönetet mondott a nagylelkű ajándékért. A délutánt a tanári kar és a diákkórus fellépése zárta, amelynek műsorát az adományozott gyűjteményből állították össze.
V. B.
Fotó: Fantoly Márton