A szórakoztató anyacsinosító
– Félegyházán csütörtök délelőttönként a Móra Ferenc Művelődési Központban tartasz Maminbaba hordozós latin fitness órákat. Mióta foglalkozol ezzel?
– Lassan már 6 éve vagyok oktató. Számos szempont volt, amiért kislányommal 8 hetesen elkezdtünk Maminbabára járni. Fontos volt a mozgás, a közös program, a közösség, a hasznos időtöltés. Mindamellett, hogy a Maminbabán mindezt megkapom, úgy gondolom, hogy a legjobb nevelés a példamutatás. Ha a gyermekeink úgy nőnek fel, hogy együtt mozgunk, tornázunk, akkor ez nekik is természetes lesz.
– Kiknek ajánlott ez a mozgásforma? Az órákon milyen jellegű gyakorlatokkal találkozhatnak az érdeklődő anyukák?
– Azoknak a várandós és kisbabás anyukáknak ajánlom, akik kedvelik a táncot és a latin ritmusokat. A hordozós latin fitness egy igazán szórakoztató, mégis intenzív, csinosító mozgásforma. Az órákon a babák hordozóba kötve, vagy pocakban ringatóznak kellemes latin zenére. A teljes testet átmozgatjuk, erősítjük a láb- és karizmokat, de csak olyan mozdulatokat végzünk, ami a babáknak és az anyukáknak is biztonságos. Figyelünk az ízületek és a gátizmok védelmére. Odafigyelünk az anatómiailag megfelelő babahordozásra, hiszen itt aktívan mozgunk is. Nagyon fontos, hogy megfelelően legyenek a babák rögzítve, ami minden esetben az oktató feladata. Sok esetben megjelenik a ringatózó mozgás is, ami nemcsak megnyugtatja a babákat, de jó hatással van az idegrendszeri fejlődésükre is. A táncos mozgás révén pedig fejlődik a ritmusérzékük is.
– Milyen jótékony hatása van a hordozásnak és a közös mozgásnak a baba és az anya szempontjából?
– A hordozás segíti a biztonságos kötödés kialakulását. Jó hatással van a szülő-gyermek kapcsolatra. A hordozott babák kevesebbet sírnak, kevesebbet buknak.
A hordozás csökkenti a szülés utáni depresszió kialakulásának esélyét, és jót tesz a testnek, a léleknek. Nagy előnye még, úgy lehetük „összebújva" a gyermekeikkel, hogy közben szabad marad a kezünk. Így szabadon végezhetjük a házimunkát, vagy egyéb tennivalóinkat is, de például utazás alkalmával is hatalmas segítség, ha van egy megfelelő hordozóeszközünk. Talán meglepő, de egy kis ügyességgel még szoptatni is lehet hordozóeszközben.
– A boltokban ma már rengeteg hordozót árulnak. Milyen szempontok alapján válasszunk, és mire figyeljünk használata során?
– A jó hordozóeszköz biztonságosan tartja a babát. Kényelmes anyának és babának is, nem húz, nem vág. Ortopédiai szempontból is megfelelő, vagyis körülöleli a baba testét, megtámasztja a csípőjét és a hátát. A hordozóeszköz térdhajlattól térdhajlatig érjen, és persze az sem baj, ha könnyen kezelhető, tisztítható és kis helyen elfér. Fontos, hogy megbízható gyártótól, kereskedőtől vásároljunk. Minden eladónak, forgalmazónak a saját terméke a legjobb, ezért olyan leírással is hirdetnek, ami sajnos nem állja meg a helyét. Vásárlás előtt érdemes többféle hordozót kipróbálni, és azt választani, ami számunkra a legjobb. Vegyük figyelembe a baba hosszát, azt, hogy mire szeretnénk használni a hordozóeszközt, altatásra, vagy tornához és azt is, hogy ki szeretné hordozni a babát. Csak anyuka, vagy esetleg apa és nagyszülő is.
– Hány éves korig vagy kilóig lehet hordozni a babát?
– Mindaddig, amíg az anyuka, apuka elbírja, és ameddig a gyermek is hagyja.
– Hogyan nem szabad a babát hordozni?
– Nagyon fontos, hogy kifelé fordítva sose hordozunk. Több helyen is hirdetik, hogy mennyire jó, ha kifelé hordozzuk a babát, mert így mennyi mindent lát. Talán elsőre jó ötletnek tűnhet, de gondoljunk bele, hogy ezzel milyen pozícióba kerül. Mivel a mellkasunk domború, így a babát homorú testtartásra "kényszeríti", ami a gerincének nem jó. Másrészt, ha kisfiút hordozunk kifelé, a heréi is sérülhetnek. Ebben a pozícióban nem valósul meg a helyes térdhajlat alátámasztás sem, mert olyan, mintha lefelé „lógna” a baba.
G.E.