Zene a fülben, veszély a közlekedésben
– A rendőrség mindennapi munkája során egyre több olyan esettel találkozik, amikor a figyelmetlenség, vagy a hangok kizárása vezet balesethez vezet, de nincs külön statisztikánk erre vonatkozóan. Az viszont egyértelmű, hogy a fülhallgatót viselők gyakran nem hallják meg a környezetük fontos hangjait. Ez különösen veszélyes lehet, ha például egy mentőautó vagy más jármű szirénája szól. A közúton közlekedő kerékpárosok, rolleresek, de a kocogók is bajba kerülhetnek amiatt, hogy figyelmük fókuszában a közlekedés zajai helyett a fülhallgatón keresztül érkező zene vagy szöveg áll.
– Hogyan befolyásolja ez a reakciót?
– A közlekedés során valamennyi érzékszervünkre szükség lehet ahhoz, hogy felismerjük a veszélyhelyzetet és hatékonyan tudjunk reagálni. Az így közlekedők kevésbé veszik észre a figyelmeztető jelzéseket, például a kürtjüket használó járműveket, vagy ha a gyalogosok rájuk kiabálnak. Korábban a MÁV is megosztott egy szerencsés kimenetelű balesetről szóló videót, ami egy vasútállomás peronján történt. A szemtanúk szerint az áldozat fülhallgatót viselt a baleset idején, ezért nem hallhatta meg, hogy a váratlan irányból, háta mögül érkező vonat hangjelzést adott.
– Mit tehetnek a rendőrök a megelőzés érdekében?
– Mivel ez a probléma túlnyomó részben a fiatalabb korosztályt érinti, az iskolai előadásaim során is mindig hozok fel helyi példákat. Már az óvodás korosztálynak is kiemelem, hogy a fülhallgató használatát mellőzzék a közlekedés során. Nyilván ők még nem egyedül közlekednek, de fontos, hogy minél hamarabb és minél több helyről hallják ezt.
V. B.