Posztoljunk, vagy ne a közösségi médiában a gyermekünkről?
Kisgyermekes szülőként jómagam is rengeteget olvasok, hallok az internet káros hatásairól, veszélyeiről. Megannyi csoportban, portálon érvelnek a szülők a gyermekekkel kapcsolatos posztok ellen és mellett. Van, aki büszkeségből tesz fel alkalmanként egy-egy versenyeredményt, vagy kitűnő évvégi bizonyítványt, más naponta többször is a nagyvilág elé tárja gyermeke mozgásfejlődését, ruhatárát, napi menüjét. Arról viszont kevés szó esik, hogy bűnmegelőzési szempontból milyen következményei lehetnek egy-egy kisgyermekes fotó posztolásának.
– A gyermek online biztonsága a szülők felelőssége – szögezi le dr. Rekedt Gréta, hozzátéve, hogy a kisgyermekek nem tudnak védekezni az ellen, amit a szülők feltesznek róluk a világhálóra. Az internet azonban nem felejt, évek múlva is visszakereshető egy-egy bejegyzés.
– A babakori cuki képek miatt tizenéves korban kellemetlen helyzetbe kerülhet a gyermek, alapot adhatnak ezek a fotók az iskolai cikizésnek, gúnyolásnak, zaklatásnak. Ezért is kiemelten fontos a szülő-gyermek kapcsolat. Építsünk ki olyan kapcsolatot a gyermekkel, hogy meg merje velünk osztani minden problémáját. Legyen egy olyan bizalmi kapcsolatunk, hogy ha bajba kerül, akár elkövetőként, akár áldozatként, akkor azt el merje mondani – emeli ki.
Arra is felhívja a figyelmet, hogy a közösségi médiában megosztott képekkel a bűncselekmény lehetőségét teremtjük meg. A fotókat ugyanis bárki letöltheti, másolhatja, tárolhatja, felhasználhatja, manipulálhatja. Minél több információ kerül ki a netre a gyermekről, annál nagyobb a visszaélés kockázata is.
– A közösségi médiában posztolás olyan, mintha óriásplakátokat tennénk ki a gyermekünkről a nyilvánosság elé. Ezzel nemcsak támadásnak tesszük ki őket, hanem minden rossz szándékú embernek kiszolgáltatjuk. A fürdőruhás, fürdőkádas, meztelen fotók megosztása a legveszélyesebb, mert olyan emberek is láthatják, akik kifejezetten ilyen képekre vadásznak – hangsúlyozza.
A gyermekről való posztolás során életünk olyan tereibe is bepillantást engedünk a kívülállók számára, ahova egyébként nem engedünk be idegeneket.
– Az ártalmatlannak vélt képek számos apró, de lényeges információt hordozhatnak, például arról, hogy hová jár iskolába a gyermek, hogyan néz ki a szobája, mi a kedvenc játéka, hobbija. Egy idegen számára ezek az információk segíthetnek a gyermek bizalmába férkőzni a valóságban is, ami később bűncselekményhez vezethet – emeli ki.
A bűnmegelőzési szakember néhány jó tanáccsal is ellát minket:
– Ha mindenképpen posztolni akarunk, akkor takarjuk ki a kisgyermekek arcát. Nagyobbakat kérdezzünk meg, hogy szeretné-e ha kikerülne az adott fotó a közösségi médiába, a nemleges választ pedig tartsuk tiszteletben. Korlátozzuk a bejegyzéseink láthatóságát a közeli ismerősökre, rokonokra, és használjunk inkább privát messenger csoportot a családdal, barátokkal a tartalmak megosztására – javasolja.
G.E.
Fotó: illusztráció