Szigorodnak az állatvédelmi szabályok Magyarországon
Magyarországon szigorodnak a kutyák esztétikai célú sebészeti beavatkozásaira vonatkozó szabályok. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) közleménye szerint a hazai születésű, vágott fülű fajtatiszta kölyökkutyák külföldre történő kereskedelmi szállítását a jövőben megtiltják. A hatósági állatorvosok minden egyes ilyen esetben kivizsgálják a beavatkozások jogszerűségét, ezzel is fellépve az állatok indokolatlan megcsonkítása ellen - számol be az Agroinform.
Elég volt a felesleges fájdalomból
A fülvágás, amelyet gyakran esztétikai célból végeznek, ma már egyre több országban tiltott. Eredetileg ezek a beavatkozások funkcionális célt szolgáltak, például a munkakutyák sérüléseinek megelőzése érdekében, azonban a modern környezetben ezek az indokok többnyire megszűntek. Manapság a fülvágás csak felesleges fájdalmat okoz az állatoknak, ezért az állatvédők és fajtaszervezetek is a gyakorlat felszámolását sürgetik.
A magyar jogszabályok világosan kimondják, hogy az állat küllemének megváltoztatása érdekében végzett sebészeti beavatkozások – néhány kivételtől eltekintve, mint például az ivartalanítás – tilosak. Az esztétikai célú csonkításokat végzők és azok, akik ilyen állatokkal kereskednek, szigorú ellenőrzésekre és jogi következményekre számíthatnak.
A szigorúbb szabályozás célja, hogy biztosítsa: a kutyák megkapják a megérdemelt gondoskodást és tiszteletet, mint az emberek hűséges társai.
Állatvásáron sem áruható kutya
Nemrég jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányrendelet, amely szerint 2024 decemberétőltilos állatvásárokon értékesíteni bizonyos állatokat. A módosítás a kutyákra, a házi macskákra, illetve a vadon befogott madarakra vonatkozik.
A lépést civil szervezetek kezdeményezték, az Agrárminisztérium pedig már 2023 novemberében társadalmi egyeztetést hirdetett a tervezettel kapcsolatban. Az ok az, hogy az állatvásárokon tapasztalt állategészségügyi körülmények többször is kifogásolhatók voltak, ráadásul az árusok rendszerint nem tartották be a jogszabályokban előírtakat. Ezek a viszonyok a szaporítóknak is jól jöttek, hiszen jellemzően törzskönyv nélküli állatok találtak új gazdát az ilyen vásárokon. Mostantól azonban ennek vége - adta hírül a bacsmegye.hu