Kitekintő 2025. január 18. 16:00

Veszélyes betolakodó dúlja fel hazánk élővilágát

Veszélyes betolakodó dúlja fel hazánk élővilágát
Az idegenhonos állat betegségeket terjeszt és kiszorítja az őshonos fajokat természetes élőhelyükről.

Ártalmatlan díszállatból mára fenyegető megszállóvá vált Magyarországon a vörös mocsárrák. Ez a territoriális és agresszív ízeltlábú kiszorítja az őshonos fajokat természetes élőhelyükről, ráadásul a környezetet is rombolja.

Amint a HUN-REN közleményéből kiderül, Magyarországon három őshonos tízlábú rákfaj él, a folyami rák, a kecskerák és a kövi rák.

Mellettük viszont több mint 30 idegenhonos faj is megjelent hazánkban, gyakorlatilag már nem találni olyan élőhelyeket, ahol nem fordulnak elő ezek a betolakodók.

Ezzel a legnagyobb probléma, hogy az inváziós fajok számtalan változást okozhatnak, kezdve az őshonos fajok kiszorításával, egészen a mezőgazdasági, erdészeti, természet- és környezetvédelmi, valamint hal- és vízgazdálkodási károkig.

A tízlábú rákok közül napjainkra számos idegenhonos faj sikeresen megtelepedett és terjed hazánk vizeiben. Ennek hatására három őshonos fajunk megmaradt állományai mára erőteljesen megfogyatkoztak, veszélyeztetettek és ezért törvényi védelem alatt állnak.

A betelepedett fajok közül az egyik legnagyobb gondot a vörös mocsárrák (Procambarus clarkii) okozza. Ez az állat főként a lassúfolyású és állóvizeket, mocsarakat kedveli, de nagyon jól érzi magát az időszakosan kiszáradó vízelvezető árkokban, csatornákban is. Azaz nem csak a természetes élőhelyeken, de urbanizált környezetben is otthonosan mozog.

A 2015 óta tartó kutatások igazolták a faj tömeges előfordulását számos fővárosi, a Duna hazai középső vízrendszeréhez tartozó befolyókban, mellékágakban. Emellett sikerült megtalálni Demjén, Gyula, Miskolctapolca, valamint 2024 őszén a Péti-Séd vízrendszerében, valamint a Balatonban, majd 2024 telén a Velencei-tóban és egy befolyójában.

A faj territoriális és agresszív. Nemcsak az őshonos, hanem más idegenhonos rákfajok táplálék-konkurense, valamint kisebb testű állatfajok – szitakötők, rákok, halak, kétéltűek – egyedeinek elfogyasztásával közvetlenül károsítja a meghódított élőhelyek eredeti élővilágát. A hínárnövényzet elfogyasztásával pedig algavirágzásokat okoz, hozzájárulva a vízminőség gyors romlásához.

A HUN-REN kutatóinak azt is sikerült igazolniuk, hogy a vörös mocsárrák Budapesten és térségében található állományai aktívan terjesztik a rákpestist. Azonban nemcsak ezzel, hanem az általa hordozott egyéb kórokozókkal is megtizedeli az őshonos tízlábú rákfajokat, valamint a hal- és kétéltű-állományokat is.

A vörös mocsárrák ahová beteszi az ollóit, ott nem kíméli sem a természeti, sem az épített környezetet

– fogalmaztak a HUN-REN kutatói.

A faj pusztító hazai inváziója azzal indult, hogy néhány felelőtlen díszállattartó szabadon engedte megunt rákjait. Ezért a szakértők arra kérnek mindenkit, semmilyen akváriumi növény- és állatfajt ne helyezzenek ki se természetes vizekbe, se saját tulajdonukban lévő halastavakba, kerti tavakba.

Fotó

Kövessen minket a Facebookon is!