Kitekintő 2025. január 26. 08:00

Több mint 2600 állatot mentett meg a Fővárosi Állatkert tavaly

Több mint 2600 állatot mentett meg a Fővárosi Állatkert tavaly
2024-ben a Fővárosi Állat- és Növénykert vadállatmentő csapata összesen 2606 állatot mentett meg, 127 különböző faj képviseletében. A legtöbb bajba jutott állat madár volt, de sok kisemlőst, valamint néhány hüllőt és kétéltűt is sikerült megmenteni – tájékoztatta az állatkert az MTI-t.

A Magyar Madármentők Alapítvány adatai alapján a mentett állatok többsége, 1301 egyed 92 fajból, madár volt. Az emlősök körében 1096 egyedet, 22 különböző fajt, a hüllők között 206 egyedet, 11 fajt, míg a kétéltűek között 3 egyedet, 2 fajt képviseltek a mentettek.

A madarak közül leggyakrabban feketerigók (160 egyed) és fehér gólyák (44 egyed) kerültek a központba, de számos más faj, például füleskuvikok, kuvikok, törpegémek, rétisasok, gyurgyalagok, uhuk, gyöngybaglyok, kerecsensólymok, parlagi sasok, fekete gólyák, darázsölyvek, kék vércsék, pusztai ölyvek, szerecsensirályok, uráli baglyok, túzokok és vándorsólymok is részesültek segítségben.

Az emlősöknél a keleti sünök voltak a legnagyobb számban jelen: összesen 598 sünnek nyújtottak gondoskodást. További 449 denevér, 14 különböző fajból, valamint mókusok, pelék és egy hód is a mentettek között volt.

Két vadmacska is bekerült az állatkertbe, akiket a Duna–Dráva Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei találtak Somogy vármegyében, Szenna közelében. A kölyköket az állatkerti szakemberek nevelték fel, majd októberben engedték vissza a természetbe Zselickisfalud közelében.

A tavalyi év a vadállatmentés történetében a második legsikeresebb esztendő volt: csak 2021-ben mentettek meg ennél több állatot, akkor 120 faj 2624 egyede került a központba. Az elmúlt évtizedben az állatkert szakemberei több mint 21 ezer bajba jutott állatról gondoskodtak.

A vadállatmentés a Fővárosi Állat- és Növénykert természetvédelmi tevékenységének egyik alapvető része. Az intézmény elsősorban Magyarországon őshonos, védett és fokozottan védett fajok megmentésére koncentrál. Azok az állatok, amelyek betegség, sérülés vagy elárvulás miatt kerülnek veszélybe, itt szakszerű ellátást kapnak.

A központ célja, hogy a rehabilitált állatok visszanyerjék önállóságukat, és emberi segítség nélkül is képesek legyenek boldogulni a természetben – áll az állatkert közleményében.

forrás: MTI
fotó: zoobudapest.com

Kövessen minket a Facebookon is!