Amikor egy mozdulat többet mond minden szónál
Karácsonyi Melinda olasz szakos tanárként került nyolc évvel ezelőtt a félegyházi Móra Gimnáziumba, és azonnal életre keltette a mozgásszínházat. Valószínű, hogy ez nem is volt számára kérdés, miután egész addigi életét is áthatotta az önkifejezés tudománya: drámapedagógiai gimnáziumban érettségizett, majd elvégezte a Gór Nagy Mária Színitanodát, és még színész II. végzettséget is szerzett. Azt szeretné - mondja -, hogy minél több fiatalnak megadasson az az élmény, amiben neki szerencséje volt felnőni. Mert az emlékek, amelyeket máig őriz, kevésbé a tanórákból, mint inkább azokból a kortársakkal közösen átélt élményekből táplálkoznak, amelyekkel most ő gazdagítja a mozgásszínház segítségével a gyerekeket.
Heti másfél órában, szakkör jelleggel működik ez a tanórán kívüli foglalkozás. Bárki jöhet, nincs felvételi, válogatás. Jelenleg 35 főből áll a csapat, többségük persze lány - tudom meg Melindától. Ahogy azt is, hogy a produkciók fix programokra készülnek, az előadások között pedig a táncos és a prózai jellegű épp úgy előfordul, mint a kifejezetten mozgásszínház jellegű. Azt is elárulja, hogy az ő szívéhez az utóbbi kettő áll közelebb.
- A mozgásszínház elsősorban a nonverbális kifejezés eszközeivel dolgozik, nem hív segítségül szavakat. Mindig egy fiktív történetet ad elő, a főszerep pedig az érintésé, kontakté, gesztusé, mimikáé. A cél elsősorban az, hogy a nézőközönségben érzéseket, asszociációkat ébresszen. De előfordul az is, hogy egyszerűen csak egy érzést szeretnénk szavak nélkül „elmondani”.
A táncos produkciók általában a Mórás bálra készülnek. A repertoár széles, a siker általában hangos. Sorra került már a Mamma mia, a Dirty dancing, a Greace zenéje, vagy a Hungria örökzöld slágerei. Prózai vonalon rendezek már költői estet a gyerekek és kollégák részvételével Arany János, József Attila, Kosztolányi Dezső, Radnóti Miklós műveiből, az idén pedig Szabó Lőrinc verseiből álló produkcióval lepik meg a pedagógus nap közönségét. A legközelebbi mozgásszínház premier pedig a Múzeumok éjszakáján várható.
- Milyen változáson mennek keresztül a gyerekek a mozgásszínház, a drámapedagógia segítségével?
- Fejlődik a kreativitásuk, az önismeretük, a koncentrációs és a kommunikációs képességük. Jótékony változás tapasztalható az egymás közötti kapcsolataikban, sikerélményre, önbizalomra tesznek szert, és nem utolsó sorban tartoznak egy csapatba.
- Mit ad neked ez a közösség?
- Mindenekelőtt a gyerekek szeretetét, az élményt, hogy amit csinálunk, az pozitív hatással van rájuk. Nagyszerű érzés figyelemmel kísérni a fejlődésük útját: hatalmas utat tesznek meg a jellemfejlődésük terén az együtt töltött évek alatt: levetkőzik a gátlásaikat, megnyílnak, elindulnak az önismeret és a személyiségfejlődés útján. Ennek részesének lenni nagyszerű kaland egy pedagógus számára.
T.T.