Magukénak éreznék a falut
Civil önkormányzati modell létrehozását tervezik Gátéron, melynek lényege, hogy a döntéshozatalba a falubelieket is bevonnák. A modell alapjait az úgynevezett helyi közösségi akadémia keretében tervezték meg. Az ország 77 településén, köztük Gátéron is megalakult a helyi közösségi akadémia a Nemzeti Közszolgálati Egyetem koordinálásával.
- A fórum létrehozása a helyi közösségi élet fejlesztésére alapult - mondta el a Petőfi Népének Jánosiné Gyermán Erzsébet, a település polgármestere. A közösségi akadémia résztvevői négy alkalommal tartottak úgynevezett ötletbörzét és az irányított munka keretében alkották meg Gátér hosszú távú stratégiai programját.
- Öt célterületen fogalmaztuk meg gondolatainkat. Az egyik célterület az önkormányzatiság fejlesztése volt.
Megfogalmazódott, hogy létrehozunk egy civil önkormányzati modellt, ami azt jelentené, hogy egy előre kidolgozott szervezeti formában a helybeliek is részt vehetnek a falu ügyeinek intézésében, szervezésében. Erre van már hazánkban néhány kezdeményezés, de igazán jól működő modell még nincs. A választott képviselő-testület és a polgármester mellett a civil önkormányzat azokban az ügyekben, melyekben a jogszabályok lehetővé teszik, kikérné a lakosság véleményét különböző módszerekkel, különböző fórumokon, és ezeket beépítve hoznánk meg a döntéseinket - részletezte Jánosiné.
Véleménye szerint, így sokkal inkább magukénak éreznék a falut a helybeliek, jobban részesei lehetnének a történéseknek, és nem azt éreznék, hogy a fejük fölött döntenek.
- Ezzel párhuzamosan szeretnénk növelni a civil szervezetek számát és azokat jobban bevonni a közösségi életbe. Ugyanakkor azt is szeretnék elérni, hogy a most működő civil szervezetek tagjai még aktívabban dolgozzanak. Az ötletbörzén az idegenforgalom fejlesztése is napirendre került. Tervezzük egy erdei iskola, illetve a Fehér-tó adottságait kihasználva egy tanösvény és madárles megvalósítását a Kiskunsági Nemzeti Park közreműködésével. Az iskolai és óvodai nevelés fejlesztésén belül pedig lovas és kutyás terápia indítását tűztük célul - emelte ki a polgármester.
A kidolgozott stratégia társadalmi ismertetése után felmérik a lakosság körében, hogy ki, mit tud hozzáadni a közösséghez. Kinek, milyen személyi értékei, akár kapcsolatai tőkéje, kézügyessége, főzőtudománya, vagy bármi egyéb tudása van, amit ehhez a közösséghez hozzá tud és akar adni. Mert csak ezeket összegezve tudunk tovább lépni - fűzte hozzá Jánosiné Gyermán Erzsébet.