Sok a részeg sofőr
Kihívásokkal teli esztendőként értékelte 2014-et Dávid Károly dandártábornok, a megyei rendőr-főkapitányság vezetője, aki a sajtótájékoztatón azt is kijelentette: a célkitűzéseket javarészt tudták teljesíteni. Kiemelte: emelkedett a nyomozások eredményessége, sikerült erősíteni a közterületi jelenlétet, és megtartani a megítélése szerint elfogadható színvonalú közbiztonságot, bár a balesetek terén nem volt előrelépés.
Mint a tábornok elmondta: kedvezően alakult a megye bűnügyi helyzete, az ismertté vált bűncselekmények száma 2013-hoz képest 8,7 százalékkal csökkent, 14658-ról 13380-ra, ennek megfelelően a százezer lakosra jutó bűncselekmények aránya is 2819-ről 2588-ra mérséklődött. Dávid Károly szerint ezzel Bács-Kiskun a kevésbé veszélyeztetett megyék közé tartozik. A közterületen elkövetett bűncselekmények aránya közel 20 százalékkal esett vissza (4358-ról 3459-re), amely a dinamikusabb és hatékonyabb közterületi munkának köszönhető, a rendőrség törekedett a polgárőrökkel, mezőőrökkel való jobb együttműködésre. A Készenléti Rendőrség bevetési osztályának folyamatos jelenléte mellett az is nyomott a latban, hogy az ORFK döntése értelmében 2014 második felében lehetőség volt a megyében is túlszolgálatok elrendelésére, így 4,2 százalékkal emelkedett a közterületi szolgálatba vezénylések száma.
Az emberölések száma 2013-hoz képest nem változott: ugyanúgy 8 gyilkosság és 4 gyilkossági kísérlet volt tavaly is, pluszban viszont még 2 előkészületben maradt vagy gondatlanságból elkövetett is. Két nyomozás (a lakiteleki és a petőfiszállási gyilkosság) esetében az ügyészség úgy döntött, nem engedi a határidő meghosszabbítását, de a megyei rendőr-főkapitány hangsúlyozta, ezek az akták sem kerülnek a „süllyesztőbe”, a legkisebb információra folytatják a felgöngyölítését.
Nagy erőkkel dolgoznak a Kunszálláson megölt idős belga házaspár ügyén, minden kunszállási és fülöpjakabi tanyán kikérdezték az ott lakókat, és feltérképezték a román hatóságok segítségével a környéken dolgozó román vendégmunkásokat is. Tavaly csökkent a rablások, kifosztások, testi sértések és a lopások száma is. Különösen szembetűnő és örvendetes a zárt kocsik feltörésének nagyarányú visszaesése, de jóval kevesebbszer fordult elő autólopás is. Több mint százzal nőtt ugyanakkor a lakásbetörések száma. A nyomozati eredményesség összességében 57,3 százalék, amely meghaladja az országos átlagot (51,4 százalék).
Két éve emelkedik a közlekedési balesetek száma, tavaly 937 volt a megyében, majdnem hetvennel több, mint 2013-ban. Nőtt a könnyű és a súlyos sérültek száma is (tavaly 798 és 397), viszont kevesebben haltak meg karambolban (2013-ban 51-en, tavaly 41-en, összehasonlításképpen 2005-ben 99-en). Megugrott a közlekedési bűncselekmények aránya, ittas vagy bódult járművezetésen 1403 személyt kaptak rajta a rendőrök, emelkedik a pozitív szondázások száma is. Dávid Károly szerint tehát mindent elkövetnek, hogy minél több ittas vezetést derítsenek fel, lehetőleg baleset bekövetkezte előtt, mégis, nincs ok az elégedettségre, mert nem csökken a részeg sofőrök által okozott balesetek száma. Az ittasok még mindig a karambolok 17 százalékát okozzák Bács-Kiskunban, más megyékben ez az arány 10 százalék alatti. A kapitány szerint ezen a téren régóta egy helyben topognak, így 2015 egyik nagy feladata ezen a téren az előrelépés.
Fotó: illusztráció