Dömdödöm segít
Mint azt Horváth-Rekedt Grétától, a drámapedagógiai foglalkozások vezetőjétől megtudtuk, a középpontban Lázár Ervin meséi állnak. Miklya Luzsányi Mónika összművészeti szinten - például a festészet és szobrászat eszközeit használva - dolgozza fel a felső tagozatos gyerekekkel a Kossuth-díjas elbeszélő meséit, élményben gazdag perceket töltve a Négyszögletű Kerekerdő, a Hétfejű Tündér, vagy éppen Mikkamakka élményeivel. Horváth-Rekedt Gréta eközben az alsó tagozatos gyerekekkel Dömdödöm nagy kalandját viszi színpadra.
A költői verseny minden korosztály számára megunhatatlan története ezúttal tanulási és értelmi akadályokkal küzdő gyerekek tolmácsolásában elevenedik meg. A díszletet középiskolás önkéntesek készítik. Majd amikor a legapróbb részlet is a helyére kerül, a kis csapat elindul a város óvodáiba bemutatni munkájuk gyümölcsét.
Gréta hangsúlyozza: az „átlagos” óvodákban azt kérik az óvónőktől, készítsék fel a gyerekeket az „átlagostól eltérő” társaik fogadására. Beszélgessenek el velük arról, hogy vannak emberek, gyerekek, akik mások, mint ők, de ettől még épp olyan értékesek.
A program lelkes mozgatórugói: Horváth-Rekedt Gréta, Kárpáti Rita és Miklya-Luzsányi Mónika abban bíznak, hogy ebből a találkozásból valami nagyon jó „sülhet” ki. Mint mondják: fontos, hogy az egészséges gyerekek lássák, hogy mennyi mindent tudnak nekik adni és milyen értékekkel rendelkeznek az átlagostól eltérő társaik. Az előadás szereplői pedig megtapasztalják az adás örömét. A sikert, a figyelmet, az elismerést. Nagy lépést tehetnek ezzel afelé, hogy merjék elhinni: ők is vannak olyan értékesek, mint bárki más.
- A tánc, a zene, a fellépés, a szereplés jelentősége felmérhetetlenül nagy a személyiség fejlődésében. Azt várjuk, hogy ennek hatására a hátrányos helyzetű gyerekek jobban kinyílnak a külvilág felé, onnan pedig kicsit több figyelem irányul majd feléjük - mondja Horváth-Rekedt Gréta.
(A projektet az Új Európa Alapítvány támogatja.)
T. T.