Energetikai felújítás kezdődik a kormányhivatal épületében
A projekt kedd délelőtti nyitórendezvényén Kovács Ernő kormánymegbízott köszöntötte a résztvevőket, beszédében kiemelve a beruházás környezetvédelmi és költséghatékonysági tényezőit. Ezt követően Németh Miklós mutatta be a fejlesztést, majd megtörtént a kivitelezői szerződés aláírása.
A Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal délután egy lakossági fórumot is tartott, az érdeklődők minél szélesebb körben történő tájékoztatása érdekében. A Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Törzshivatalának épülete jelenlegi állapotában energetikai szempontból „F" besorolású, éves gázfogyasztásának költsége pedig megközelíti a 23 millió forintot. Az 1969-72 között épült épületben a födémek, a külső falak és a külső nyílászárók hőátbocsátási tényezője egyaránt nem megfelelő - egyedül a bejárat melletti fal minősül megfelelőnek az épületben -, ezért a tervezett fejlesztés ezen felületek korszerűsítését tűzte ki célul. Az épületenergetikai korszerűsítésen kívül mindenképpen szükséges a fűtési rendszer korszerűsítése és a hőleadók egyedi szabályozhatóságának megoldása, hiszen ezekkel együtt az üzemeltetés tekintetében igen komoly megtakarítások érhetők el.
A tervezett energetikai korszerűsítés során az épület homlokzatai utólagos hőszigetelést kapnak, a lapostetők vízszigetelése felújításra kerül, valamint kiegészítő hőszigetelés készül a tetőkön is úgynevezett fordított rétegrendi kialakítással. A hőszigetelésre az egész érintett épületrész vonatkozásában, a meglévő kerámia burkolathoz igazodó kazettás acéllemez homlokzati burkoló rendszer kerül. A homlokzati nyílászárók műanyag tokszerkezettel, külső oldalon alumínium burkolattal (úgynevezett alumínium klipsszel) készülnek. A bemutatott fejlesztések révén az épületegyüttes energetikai minősítése „A" kategóriára javulhat.
A fejlesztés során a meglévő fűtési hálózat és a hozzá tartozó hőleadók teljes egészében elbontásra kerülnek. Helyettük két fűtési rendszer, egy meleg vizes, valamint egy levegő-levegő hőszivattyús kerül kiépítésre. Az épületben a tetőtéri gépészeti helyiségben kerül elhelyezésre 3 darab 105 kW egységteljesítményű kondenzációs gázkazán. A fűtési rendszer külső időjárás függvényében vezérelt előremenő hőmérséklettel üzemel majd. A hűtési igényekkel is rendelkező irodákban nem lesznek radiátorok, hanem a levegő-levegő hőszivattyús rendszer fogja biztosítani a fűtést és a hűtést.
Fotó: keol.hu