Ne bántsuk a tőrösdarazsakat!
„Óriás tőrösdarazsak! Kérjük, ne bántsd őket!” – hívják fel a bólyiak figyelmét egy helyieknek szóló közösségi internetes oldalon. A gyermekotthon előtt lehet a méreténél fogva veszedelmesnek tűnő rovarral találkozni, de tudni kell, hogy békés állat, kifejezetten nehéz támadásra ingerelni. – A felnőtt egyedek tápláléka nektár, többnyire virágokon láthatjuk őket. Párzási időszakban vagyunk, ezért jelentek meg nagyobb számban. Ritka, védett szelíd óriások – olvasható a bólyi felhívásban – írta a bama.hu.
Fotó: Wikipedia
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület tájékoztatója szerint a méretes tőrösdarazsak nagy tömegben is keringhetnek májustól egészen a nyár végéig a kertek, parkok gyepén, korhadó fa közelében vagy a komposztnál
Az ártalmatlan rovarok pánikot kelthetnek, mert könnyen összetéveszthetők a valóban veszélyes lódarazsakkal. Pedig a tőrösdarazsak az emberekre, háziállatokra nem támadnak, ugyanakkor biológiai úton segítenek kordában tartani például a cserebogár-szaporulatot is. Májustól nyár végéig tömegesen fordulnak elő, jellegzetesen lassan, földközelben repülnek.
A tőrösdarazsak megjelenésére ott számíthatunk, ahol a talajban, a pusztuló fában vagy a komposztban nyüzsögnek a cserebogár-, szarvasbogár-, orrszarvúbogár-, rózsabogárlárvák. A lárvákat a tőrösdarazsak a faanyagon keresztül, vagy magukat a talajba ásva a szúrásukkal bénítják meg, majd belepetéznek, kikelő lárvájuk pedig belülről fogyasztja el a még élő pajort. Ezek a darazsak tehát nélkülözhetetlen elemei a kiskertek, parkok, ültetvények rovarok elleni védelmének – hívja fel a figyelmet az egyesület.
Fotó: Wikipedia
Eszmei értéke ötvenezer forint
Az óriás tőrösdarazsak nem tévesztendők össze a családban élő, a ház körül gyakori és valóban agresszív, fekete-sárga mintázatukkal jól elkülöníthető társas darazsakkal – figyelmeztet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. A tőrösdarazsaknak is van fullánkja, ezt azonban – hacsak nem fogjuk meg őket – nem ellenünk használják. Az óriás tőrösdarázs sárga fejű nősténye elérheti a négy centiméteres hosszt is, míg a hím legfeljebb kétcentisre nő. A lódarazsaknál ehhez képest a királynő három és fél centiméterig nőhet, a dolgozóknál maximum két és fél centiméteres lehet a testhossz. Az óriás tőrösdarázs védett, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.