Egészségügy 2022. április 7. 08:00

Ma van az egészségügyi világnap

Ma van az egészségügyi világnap
1948. április 7-én az ENSZ szakosított intézményeként megkezdte működését az Egészségügyi Világszervezet (WHO). Erre az eseményre emlékezünk az egészségügyi világnapon. A világszervezet célja a nemzetközi egészségügyi munka irányítása és összehangolása.

Az egészségügyi világnap alkalmával lehetőség nyílik, hogy globális szintű figyelemmel forduljunk egyes betegségek felé, amelyek megelőzése, kialakulása, gyógyítása jelentősen könnyíthető a széleskörű, megfelelő tájékoztatással. Fontos, hogy az emberek tudjanak a legfontosabb világnapokról, hogy tudjuk mikor, mire kell felhívni a figyelmet és emlékezni rá.

El tudunk képzelni egy olyan világot, ahol a tiszta levegő, víz és étel mindenki számára elérhető? Ahol a gazdaság középpontjában az egészség és jóllét áll? Ahol a városok élhetők, és az emberek irányítással rendelkeznek saját egészségük és a bolygó egészsége felett?

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) minden évben április 7-én ünnepeli az Egészség Világnapját, 1948-as megalakulására emlékezve. Az Egészség Világnapja egy globális kampány, amely egy-egy olyan egészséghez kapcsolódó kihívásra fókuszál, melynek globális hatása, jelentősége van.

Világjárvány, szennyezett bolygó, növekvő megbetegedések, mint például a rák, az asztma és a szívbetegségek – mindezek közepette a WHO az Egészség Világnapján 2022-ben a globális figyelmet azokra a sürgős intézkedésekre összpontosítja, amelyek szükségesek az emberek és a bolygó egészségének megtartásához, valamint elősegítik  a jóllétre fókuszáló társadalmak létrehozására irányuló lépéseket.
A WHO becslései szerint évente több mint 13 millió halálesetért az elkerülhető környezeti okok a felelősek. Ebbe beletartozik a klímakatasztrófa, amely a legnagyobb fenyegetés az egészségre, amellyel valaha szembekerült az emberiség. A klímakatasztrófa egészség katasztrófa is egyben – hívja fel a figyelmet az Egészséges Városok Mozgalom Kárpát-medencei Egyesülete.


Egészségüggyel kapcsolatos világnapok:

február 4.

rákellenes világnap

február 11.

betegek világnapja

február 14.

az epilepszia világnapja

február utolsó napja

ritka betegségek világnapja

március második csütörtöke

vese világnapja

március 18.

az alvás világnapja

március 21.

a Down-szindróma világnapja

március 22.

víz világnapja

március 24.

tuberkolózis világnapja

március 25.

a magzatgyermek napja

április 2.

az autizmus világnapja

április 7.

egészségügyi világnap

április 10.

nemzeti rák ellenes nap

április 11.

a Parkinson – kór világnapja

április 17.

hemofilia világnapja

április 22.

a Föld napja

május 7.

asztma és melanóma világnapja

május 8.

nemzetközi vöröskereszt nap

május 10.

madarak és fák napja

május 12.

az ápolók nemzetközi napja

május 15.

a család nemzetközi napja

május 22.

európai elhízás elleni nap

május 31.

a nemdohányzók világnapja

június 5.

környezetvédelmi világnap

június 14.

véradók világnapja

június 27.

cukorbetegek világnapja

július 1.

Semmelweis-nap

július 28.

a hepatitisz világnapja

augusztus 1.

az anyatejes táplálás világnapja

szeptember 8.

limfóma világnapja

szeptember 20.

a gyermekek világnapja

szeptember 21.

Alzheimer – világnap

   szeptember utolsó vasárnapja    

szív világnapja

október 1.

mellrák elleni küzdelem világnapja

október

a látás hónapja

október 2.

a sztómások világnapja

október 6.

   hospice és palliatív ellátás világnapja    

október 10.

a lelki egészség világnapja

október 15.

a fehér bot nemzetközi napja

október 20.

csontritkulás világnapja

november

fogászati hónap

november 8.

nemzetközi radiológiai nap

november 14.

cukorbetegek világnapja

november 17.

koraszülöttek világnapja

december 1.

AIDS elleni világnap

december 3.

a fogyatékos emberek világnapja

                            

Kövessen minket a Facebookon is!