Gátér 2022. augusztus 22. 08:00

Aszály sújtotta gátéri földek

Aszály sújtotta gátéri földek
Európai szinten egyre nagyobb méreteket ölt az aszály. Az Alföld, ezen belül Bács-Kiskun megye hazánk egyik leginkább sújtott területe. A bajt már saját bőrünkön is tapasztaljuk, kertjeinkben a be nem érett, elszáradt zöldségek, gyümölcsök, növények látványa okoz szomorú látványt.Veszteségeink viszont eltörpülnek azokéhoz képest, akik évek, évtizedek munkáját tették már földjeikbe, növényeikbe. A mezőgazdasági munkát végzőkre ma mindenki összeszoruló szívvel gondol. Azokra, akiknek földjeiken nem terem meg a kukorica, pedig több százezer forintot öltek már hektáronként vetőmagba, műtrágyába, időbe, szakértelembe, munkaórába.Nagyon elkeseredett és kevésbé borúlátó gátéri gazdákkal beszélgetve reményt keltő volt számomra, hogy a történtek ellenére is mindannyian örök hivatásul tekintenek a termőföld megművelésére. Akkor is így nyilatkoztak, amikor a kiégett kukoricatábla közepén néztem bele a tulajdonos szemébe.Megtudtam, hogy június közepén, amikor a kukoricán megjelent a címer, nélkülözhetetlen lett volna a csapadék a termés kifejlődéséhez, azaz, hogy bekössön a kukorica. Az idén erre esélye sem volt a növénynek. Tavaly is kevés volt a csapadék, de a talajban volt annyi tartalékvíz, ami lehetővé tette a későbbi aratást.Az ideihez hasonló vízszegény helyzetre viszont az elmúlt hetven évben nem volt példa. A gazdák – annak érdekében, hogy legalább valamennyi pénzhez jussanak – lesilózzák a növényt és eladják az állattartóknak. Mások a szárat a földeken hagyják, ami némi szerves anyagot pótol a talajban.A gazdák elmondása szerint a kukoricába befektetett pénz hektáronként 300-400 ezer forint (beleértve a vetőmag, gondozás, növényvédelem, művelés költségét). Nyilvánvaló, hogy nem egy hektárral gazdálkodnak azok, akik évek óta a mezőgazdaságból élnek, tehát ennek a többszörösét fektették be. Cserébe nulla hozam mellett jelentős kárral számolhatnak ennél a növénynél.Idén azonban nem csak a kukoricatermés marad alul a korábbihoz képest. 50 mázsa búza termett előző évben a gátéri földeken, ami most a felére, körülbelül 25 mázsára csökkent. A napraforgó tekintetében is hasonló az arány.Az aszály további rombolást végez: a fák levelei hullanak, augusztusban olyan sárgák és szárazak, mint máskor októberben. 450-500 milliméter csapadék szokásos az Alföldön (itt hullik a legkevesebb országos viszonylatban) és ilyenkorra az éves csapadékmennyiség fele lehullik. Ez idén sajnos nem következett be. Az a gyakorlat sem teljesült idén, hogy a meleghullámot általában csapadék szokta követni: most több meleghullám után sem kapott a föld nedvességet. Gátéron például idén eddig 132 milliméter csapadék esett.Kovács József, Gátér község alpolgármestere évtizedek óta él mezőgazdaságból, gyakorlatilag ebbe született bele. Saját földjei és bérleményei vannak. Szántóföldi kultúrával foglalkozik: kukorica, búza, napraforgó, árpa és kis részben lucerna, amit termeszt. Kukoricatermést sajnos ő sem tud felmutatni idén, a napraforgóhozama is jelentősen visszaesett, a gabonából pedig a szokásos harmadát tudja betakarítani. Több mint hetven hektáron gazdálkodik, ő a kukoricát otthagyja a földben, ami tárcsázás, szántás után humuszként hasznosul.Elmondta, hogy tavaly a földjei 50 százalékán kukorica volt, bár akkor sem volt jó év, de a gabona kompenzálta a kukorica okozta problémát. Idén a gabona is jóval kisebb hozammal bír. Nincs olyan növény, amire ne lenne hatással a vízhiány.Kétségbeejtő a helyzet, a tartalékaikat élik fel már a gazdák. Sajnos, a jövő is bizonytalan, úgy véli, hogy szeptember, október végéig jelentős eső kellene ahhoz, hogy el lehessen vetni az őszi gabonát. Csontszáraz ugyanis a föld, hatalmas göröngyökkel. Így nem lehet előkészíteni a vetésnek, ahhoz porhanyós állagúnak kellene lennie. A locsolás szóba sem jöhet a magas költség és a földek szétszórtsága miatt.A gazdák szerint az állatok is nagy bajban vannak. Évekkel ezelőtt körülbelül négyszer ennyi őz élt ezen a területen. Minimális csapadékvízzel is beérnék, hiszen a reggeli harmaton is eléldegélnek. A légköri aszály miatt azonban nem jutnak nedvességhez. Ez az oka a szomorú ténynek: ezen a nyáron gyakori az ivóvíz híján elpusztult őzek, nyulak látványa a határban.Ezek után bizony alaposan át kell gondolni a jövőt. Kovács József szerint például a kukoricát minimalizálják, inkább napraforgó kerül a helyére. A faluban emlegették korábban, hogy az ötvenes években már volt három, hasonlóan szélsőséges aszályos esztendő, amikor még a vetőmag is veszélyben volt.Optimista embernek vallja magát, így bízik abban, hogy túl leszünk ezen a száraz időszakon, és utána újra normalizálódik a helyzet, hiszen – mint mondja – a gátéri termőföld viszonylag jó földnek mondható, ha lesz eső, nem lehet gond a jövőben.

Z. A.

                   

Kövessen minket a Facebookon is!