Ajándékok kézzel, szeretettel
Egy gondosan elkészített, nem mindennapi édesség ilyen lehet. A tavalyi bejgli után idén választásom a macaronra esett, a klasszikus francia finomságra, amely két, talpával egymásnak fordított és valamilyen ízesített krémmel, ganache-sal vagy lekvárral összeragasztott mandulás habcsókból áll, és amit köztudottan nagyon könnyű elrontani. Egy barátnős délután során fogtunk hozzá, mesterünknek nem profi szakembert választottunk, hanem valakit, aki szabadidejében gyakorolta ki a macaronkészítés titkait, aki szívesen tanította a csapatot, és aki bíztatott bennünket arra, hogy belőlünk is válhat néhány órára „igazi” cukrász.
Vargáné Rácz Judit a Polgármesteri Hivatal Jegyzői Titkárságának munkatársa, huszonnyolc éve. Soha nem tanulta a cukrászmesterséget, pusztán kedvtelésből, saját örömére készít süteményeket, tortákat, különleges édességeket, amelyeket aztán családi vagy baráti körben jóízűen elfogyasztanak. A macaron sütésével évekkel ezelőtt próbálkozott először, ami akkor szinte tökéletesre sikerült. Azóta – mint mondta – előfordult szerényebb sikerrel végződő produktum, ami lendületéből visszavett, ám sosem adta fel. Elmondta, hogy nagyon sok tényezőnek kell tökéletesen egyezni, hogy az édesség úgy sikerüljön, ahogyan elvárható. Fontos például az alapanyagok minősége, a konyha páratartalma, a sütő tulajdonságai, a pihentetési idők és természetesen a készítő türelme.
A tészta hozzávalói: 85 gramm mandulaliszt, 85 gramm porcukor, 60 gramm tojásfehérje és 60 gramm kristálycukor. (15-16 darabra elegendő) Elkészítés: a tojásfehérjét géppel felvertük, fokozatosan hozzáadva a kristálycukrot. A száraz összetevőket átszitáltuk, majd óvatosan kisebb adagonként összeforgattuk a habbá vert tojásfehérjével. Homogén, kissé folyékony masszát kaptunk, amit aztán nyomózsákba töltve adagoltuk az előzőleg sablonnal ellátott szilikonos sütőpapírra. Alsó-felső sütéssel, 150 fokon, légkeveréssel, 130 fokon 15-17 perc alatt készre sütöttük. Ideális esetben a tésztának és a krémnek is, valamint a betöltött süteménynek is egy napot pihennie kell, akkor tökéletes.
Fehércsokis ganache hozzávalói: 1 dl tejszín, 10 dkg fehércsokoládé. Elkészítés: a forró tejszínt a fehércsokoládéra öntöttük, összeolvasztottuk, majd hidegen, botmixerrel egyneműsítettük. A krém akkor tökéletes, ha egy éjszakát hűtőben pihent. Különleges, izgalmas ízt lehet elérni, ha felfőzött gyümölcsöt adunk a krém mellé. A lehetőségek száma a krém és a gyümölcsös adalék tekintetében is szinte végtelen.
Bár ajándéknak készültek eredetileg az édességek, az utolsó darabig elfogytak aznap este. Cserébe mindenki tapasztalással gazdagodott, amit az adventi időszakban hasznosíthat, saját kézzel készült ajándékai megalkotásában. A közösségi élmény pedig, amit maga a tevékenység folyamata ad ilyen alkalmakkor, nagyon ritka és megbecsülendő, már önmagában ajándék. Dr. Domján Mihály pszichoterapeuta szakorvos, pszichológus, családterapeuta így vélekedik erről:
„Az egyedileg készített meglepetések különlegessége, hogy az ajándékozó saját munkája és törődése egyaránt benne van a produktumban. Miközben készíti, rá tud a másikra hangolódni, sőt, képessé válhat arra is, hogy a munka közben – lelkileg – jót kívánjon a szerettének. Mivel nincs két egyforma kézműves ajándék, így annak a tudata szintén gazdagítóan hat, hogy senki más nem részesül ugyanolyan meglepetésben. Az egyediség mellett a személyre szabhatóság vagy éppen a praktikusság tovább növelheti az ajándék értékét. Leginkább persze a befektetett idő és energia az, ami különleges érzelmi értéket ad a végső terméknek. Összességében az ajándékok sokat elárulnak arról, aki adja, aki kapja, mi több a kettejük kapcsolatáról is informál.”
Z.A.