Nem kérnek Pallasz Athénéből
December 1-jén az Országgyűlés 109 igen és 9 nem szavazattal, 51 tartózkodás mellett elfogadta az oktatási törvények módosítását. Többek között azt is, hogy 2016. július 1-jétől a Kecskeméti Főiskola és a Szolnoki Főiskola összeolvadásával létrejön a Pallasz Athéné Egyetem.
A Parlament honlapján utánanéztünk: az eredeti törvényjavaslatban még az állt, hogy az összevont két főiskolának Kecskeméti Egyetem legyen a neve. November 19-én aztán két fideszes – talán nem véletlen, hogy szolnoki kötődésű – képviselő, Balla György és dr. Bene Ildikó módosító javaslatot terjesztett elő, hogy inkább Pallasz Athénéről kereszteljék el az egyetemet. (Balla György 1998-tól 2002-ig, majd 2010-től 2014-ig Szolnok alpolgármestere volt, Bene Ildikó pedig 2006-2014 között önkormányzati képviselő a szolnoki közgyűlésben. – A szerk.)
Mint indoklásukban írták, Pallasz Athéné a bölcsesség, az igazságos háború, a jog, az igazságosság, a művészetek, a kézművesség és a képzés istennője a görög mitológiában, és álláspontjuk szerint az istennőről való elnevezés „hozzájárul az egyetem szellemiségének a kifejezéséhez”.
Úgy tudjuk, a döntés nagy meglepetést, de fogalmazhatunk úgy is, megdöbbenést keltett a Kecskeméti Főiskola oktatóinak és hallgatóinak körében. Pláne annak tükrében, hogy mindkét főiskola szenátusa kapott egy listát, amelyen több verzió volt felsorolva a jövőbeli egyetem nevére vonatkozóan (úgy tudjuk, a javaslatokat egy ötletbörzén gyűjtötték össze). A Kecskeméti Főiskola szenátusában a „Kecskeméti Alkalmazott Tudományok Egyeteme” kapta a legtöbb szavazatot, Pallasz Athéné Egyetem nem is szerepelt a listán.
Az internet is felbolydult a névválasztás kapcsán. Vérmérsékletük szerint egyesek felháborodtak az elnevezésen, mások úgy vélekedtek: ez csak valami vicc lehet (terjedt is egy kép, rajta az athéni Akropolisz, alatta a felirat: Pallasz Athén Egyetem). Ha már viccelődés: értesüléseink szerint a GAMF-on egy hétfői zárthelyi dolgozatot írtak a diákok, és tanáruk plusz tíz pontot ígért azoknak, akik görögül le tudják írni a nevüket – a bejelentést nevetés és taps fogadta.
A legtöbbször visszatérő érv, hogy miért nem egy jeles magyar tudóst vagy közéleti személyiséget választottak ki névadóként? Sokan azt is sokkal szerencsésebb megoldásnak tartották volna, ha a név a regionális jelleget tükrözi (ilyenre is van példa, lásd: Nyugat-magyarországi Egyetem), vagy az intézmény profilját, vagy annak egy aspektusát (Károli Gáspár Református Egyetem). Volt, aki úgy vélte: külföldön Erasmus-ösztöndíjjal járva fura helyzetbe kerülhetnek a kecskeméti és szolnoki hallgatók, ha anyaintézményükről kérdezik majd őket.
Egyetlen, „Pallasz Athénét támogató” véleményt hallottunk, miszerint végre lesz egy olyan hazai felsőoktatási intézmény is, amely nőről kapta a nevét, mégha nem is nem magyar, és nem is ember… A megkérdezett főiskolások is mind elutasítólag beszéltek az elnevezésről és az eljárás módjáról is. Egy hallgató kijelentette: tiszteletlenség az oktatókkal, a szenátussal szemben, hogy figyelmen kívül hagyták a véleményüket. A www.peticiok.com oldalon hétfőn 14 óráig összesen 1063-an csatlakoztak a Megfelelőbb nevet az egyetemnek! aláírásgyűjtéshez.
A Kecskeméti Főiskola szenátusán 19 nevet tartalmazó listára szavaztak (Pallasz Athéné Egyetem nem volt köztük). 17-en voksoltak, 16-an támogatták a Kecskeméti Alkalmazott Tudományok Egyeteme elnevezést. 6 támogató szavazatot kapott a Közép-Magyarországi Alkalmazott Tudományok Egyeteme, 3-at a Minerva Alkalmazott Tudományok Egyeteme, 2-2-t a Rubik Ernő Alkalmazott Tudományok Egyeteme, a Baross Gábor Alkalmazott Tudományok Egyeteme és a Hunitas Alkalmazott Tudományok Egyeteme név.