Helyi hírek 2014. június 5. 11:11

Büszkén ünnepeljük nemzeti összetartozásunkat

Képgaléria
Büszkén ünnepeljük nemzeti összetartozásunkat
A Nemzeti Összetartozás Napjára, a trianoni békediktátum 94. évfordulójára emlékeztek június 4-én az Ótemplom előtt. Beszédet mondott Mindák József, a Constantinum Nevelési-Oktatási Intézmény igazgatója. Az emlékműsor közreműködői voltak a Cantati Giovanni Kamarakórus és Sövény Tibor, Kiss Ákos Jenő, Varga Mihály előadóművészek.

„94 évvel ezelőtt, június 4-én 16 óra 30 perckor megtörtént, aláírásra került az a döntés, amelyben emberek, családok, barátok, egy nemzet sorsáról döntött néhány ember a nagyobb, de csak földi hatalom képviseletében. A döntés tragikus volt a magyarságra, nemzetünkre nézve. A szerződés következményeként a Magyar Királyság elveszítette területének több, mint kétharmadát, lakosságának 64 százalékát. Gazdaságunk elvesztette ásványlelőhelyeit, erdőinek jelentősebb részét, szenét, olaját, érceit, szinte minden nyersanyagát. Jól működő gazdasági kapcsolatok szűntek meg. Nehezítve az amúgy is súlyos helyzetet, az ezeket összekötő vasútjaink, főútjaink jelentős része is a határ túloldalára került. A tragikumérzés csúcsát mégsem ezek a tényezők jelentették, hanem az, hogy honfitársainknak 64 százaléka kisebbségbe került úgy, hogy csupán élték életüket, amelyeket őseinktől örököltek.... Trianon szétmarcangolta országunkat, nemzetünket. Trianon leki traumát okozott nemzetünknek. Trianon meggyengítette a nemzeti identitásunkat. Ma gyászosan emlékezünk Trianonra, gyászosan emlékezünk azokra a pillanatokra, amikor a demagóg politikai hatalomnak engedve hagytuk, hogy nemzetünkön belül viszályok alakuljanak ki. Viszont büszkén emlékezünk a nemzeti összetartozás napjára, büszkén ünnepeljük nemzeti összetartozásunkat, büszkén mondjuk azt, hogy jó magyarnak lenni, büszkén megyünk Székelyföldre, Kárpátaljára, Felvidékre és a Vajdaságba. A XXI. század Európa Uniójában lehetőségek adódnak arra, hogy a határon túli nemzettestvéreinkkel újra erős legyen a kapcsolat, amellyel élnünk kell, le kell bontanunk a negatív előítéleteket és meg kell újra ismernünk egymást, kezdve testvérvárosainkkal, amelyeket Kiskunfélegyháza szépen épített az elmúlt években.” - mondta el személyes hangvételű beszédében Mindák József.

A beszéd és a műsor után a Magyarok Nagyasszonya szobránál helyezték el koszorúikat és mécseseiket a megemlékezők.

H. S.

Kövessen minket a Facebookon is!