Jubileumi Kurultaj: óriás jurtafalu épül
A korabeli utazók és források révén tudjuk, hogy a magyarság nemezsátrakban lakott és még egy-két évszázaddal a honfoglalás után, az állandó települések kialakulása mellett is rengeteg jurta- sátor és jurtatelep volt látható országszerte. A jurták (magyarul sátrak, törökül satir, de mivel ez többféle sátrat is jelenthet, nem tudjuk pontosan milyen szót használtak a jurta megjelölésére. A yurt ősi türk szó, jelentése ház, otthon.) a sztyeppei lovasnomád népek minden fontosabb igényét kielégítő otthonai voltak.
Létrehozásuk magas fokú faműves és egyéb kézműves (nemezkészítés, szőnyegszövés) tudást igényel. Sokkal fejlettebb mesterségbeli tudás kell hozzá, mint egy faház vagy egy vályogház felépítéséhez, amelyre őseink szintén képesek voltak de ezekre kevésbé volt szükségük életmódjukból kifolyólag.
A 2018-as Nagy Kurultajon, elhatárolt területen felépülő nomád táborban megjelenik a honfoglalók jurtája mellett a X. századi hadi tábor is, amely teljesen korhű életmódot mutat be. Lehetőséget szeretnének biztosítani minden csapatnak, akiknek jurtájuk van, hogy részt vegyenek a falu életében. Azonban a jurtatáborban való életnek szigorú követelményei is vannak. A falu lakóinak egyfajta rendtartás szerint kell a kialakított korhű hangulatot megteremteni, és e szerint élni az ünnep napjai alatt.
A táborban lehetőleg X. századi, vagy a népvándorlások korának megfelelő hagyományőrző ruházatot kell viselni. Törekedni kell arra, hogy a táborlakók használati tárgyai is lehetőleg a fenti korszakokat idézzék. Ilyen például az, hogy fa, cserép, vagy fém evőeszközöket "illik" használni, a műanyag használati eszközöket “száműzik”.
A Kurultaj Magyar Törzsi Gyűlésre felépülő hatalmas nomád tábor, egyik része a hun korszakot fogja megidézni. Az Ősök Sátrai mellett épül fel – az elmúlt Kurultajon már bemutatott – a világ legnagyobb fából készült óriás jurtája, ahol nagyszabású kiállítást rendeznek be. Ismét látható lesz a Hunok bejövetele című panorámakép, amely a Kárpát-medencéből irányított hun birodalomnak állít emléket.
Az idei kiállítás számtalan új elemet fog tartalmazni, eddig sehol nem kiállított antropológiai és régészeti leleteket tekinthet meg az érdeklődő közönség. Az elmúlt években készültek el a legújabb tudományos arcrekonstrukciók a Kárpát-medencei hun vezéri leletekből, eddig már megtekinthették az avar és besenyő harcosok képmásait. Az idei egyedülálló antropológiai és régészeti kiállításon izgalmas meglepetésekkel készülnek. A kiállításokról, és a Kurultaj – Magyar Törzsi Gyűlés folyamatosan bővülő eseményeiről a kurultaj.hu honlapon olvashat majd részletesebb cikkeket, információkat.