Dr. Ónodi Izabella 2022. február 16. 08:00

Összefog Félegyháza a 30 dekával született Timikéért

Összefog Félegyháza a 30 dekával született Timikéért
A félegyházi Kis Timike február 22-én ünnepli harmadik születésnapját. Minden bizonnyal ő Magyarország legkisebb súllyal született babája. Amikor 24 hét 6 napos terhességi idő után sürgősségi császármetszéssel világra jött, súlya nem érte el a 300 grammot, hossza pedig alig haladta meg a 20 centimétert.

Borítókép: Fantoly Márton

Kis János és Tompai Tímea nagyon fiatalon, karateedzésen ismerkedtek meg. A szerelem évekkel később ébredt fel közöttük, amikor – immár felnőttként – újra találkoztak. János kőművesként, Tímea kozmetikusként dolgozott. Mindketten szerették a munkájukat, sokat dolgoztak, és megbecsültek minden együtt töltött időt. 2016-ban költöztek be közös otthonukba, és idővel egyre jobban vágytak gyermekre. Mivel Tímea nehezen esett teherbe, óriási volt az öröm, amikor – gyógyszeres kezelés mellett – állapotos lett.

Az édesanyával csinos félegyházi otthonukban beszélgetünk. Férje most is dolgozik, ő pedig igyekszik megosztani a figyelmét az emlékek felidézése, fotósunk kamerája és a csillapíthatatlanul kíváncsi Timike között. Ez többek között azért is nehéz vállalkozás, mert közben fecskendővel a kezében lesi az alkalmat, hogy a csöppnyi teremtményt a hasfalba épített szondán keresztül táplálja. Egyszerre csak keveset adagol. Gyakorlottan, végtelen türelemmel és szeretettel gondozza, terelgeti, öleli a kislányt. Ahogy csak egy édesanya képes… A két Timi története lépésről lépésre bontakozik ki előttünk. A szavakból, tényekből, és ezer apró pillantásból, érintésből, pillanatnyi csöndből.

A huszadik hétig minden rendben ment – meséli az édesanya. Mindössze azt találta furcsának, hogy terhessége ideje alatt alig nőtt a pocakja. 20 és fél hetesen lett rosszul, és néhány nap múlva már nagyon rossz állapotban került be a szegedi klinikára. Mint kiderült, úgynevezett HELLP-szindróma alakult ki nála (ami a terhességi toxémia legsúlyosabb formája) így anya és magzat élete egyaránt veszélyben volt. Az orvosok tudták, hogy a baba életbenmaradási esélyeit a méhen belül töltött idő meghosszabbításával növelhetik. Ezzel azonban semmiképp sem kockáztathatták az édesanya életét. Szigorú megfigyelés mellett néhány hétig tudták húzni az időt, míg végül sürgősségi császármetszéssel kiemelték a magzatot. A várandósság 25. hetében világra jött újszülött testén nem volt még bőr, emiatt 98 százalékos párában tartották. Hozzáérni sem nagyon lehetett, ha vért vettek tőle, a fél milliliter veszteséget azonnal pótolni kellett.

Több mint fél évet töltött el a két Tímea Szegeden, a gyermekklinika PIC részlegén, mire a kicsi elérte a 2700-2800 grammot. Azonban a megpróbáltatások sora ezzel nem ért véget. Anya és lánya azóta is az otthon és a kórház között ingázva él. Egy alapcsomag mindig össze van készítve a kocsiban arra az esetre, ha hirtelen menni kell. Több műtéten vannak túl: operálták többek között Timike szemét, gyomorelzáródását, gégeszűkületét, pici testébe művénát helyeztek be. A legnagyobb probléma pedig az, hogy az apróság nagyon keveset tud enni szájon át, ezért úgynevezett gasztrotubuson keresztül kell táplálni. Vagyis nappal fecskendő segítségével a szülők, éjszaka pedig a táplálópumpa juttatja be az ételt a kicsi gyomrába, aki így is folyamatosan a kiszáradás határán áll.

Tavaly év végén a genetikai vizsgálat eredménye mutatott rá, hogy mindennek a hátterében – az extrém koraszülöttség mellett – egy rendkívül ritka betegség, az úgynevezett Jansen-De Vries szindróma áll. Ennek tipikus velejárói az intellektuális fejlődési zavar, a gyomor-bélrendszeri nehézségek és a magas fájdalomküszöb-érték. A fejlődési esélyeket és a várható élettartamot egyelőre senki nem tudta még csak megjósolni sem.

Magyarország legkisebb súllyal született babája hamarosan harmadik születésnapját ünnepli. Jelenleg 11 kilogrammot nyom, mászik, ha fogják az egyik kezét, sétál is. Édesanyja fejlesztésről fejlesztésre, budapesti és szegedi kontrollokra és vizsgálatokra hordja, otthon tornáztatja, eteti, gondozza… Férje édesanyja főz a családnak, a családfő pedig mindehhez rengeteg munkával igyekszik megteremteni az anyagi feltételeket. A pandémia minden értelemben tovább nehezítette a család helyzetét, hiszen súlyosbította a folyamatos mentális megterhelést, és a veszélyhelyzet miatt Timike fejlesztésére túlnyomórészt magánúton van lehetőség.

Az édesanya szilárdan hisz lánya fejlődésében, jövőjében. Szerinte az édesapa rosszabbul viseli ezt a megpróbáltatásokkal teli helyzetet, ami a párkapcsolatukat is kemény próba elé állította. Nem csoda: Timike 24 órás figyelmet kíván, ami a fiatalok egymás felé irányuló figyelmét, önmagukra fordítható idejét teljesen felemészti. Önálló programot három éve nem tudnak tervezni, anya és apa ugyanennyi ideje nem ültek együtt egy asztalnál, hogy közösen elfogyasszanak egy ebédet vagy vacsorát… De Tímea hinni akar abban, hogy kéz a kézben ezt is megoldják majd valahogy.

Félelmeiktől, aggódásuktól nem szabadíthatjuk meg őket. Sorsuk megpróbáltatásain nekik kell végig menniük. De talán könnyíthetünk terheiken azzal az összefogással, amit lelkes segítők most az ő javukra hirdetnek meg. Nem adhatunk hitet és kitartást. De kifejezhetjük együttérzésünket és szolidaritásunkat, amiből talán új erőt meríthetnek a folytatáshoz. Hiszen mi más volna az erőforrása egy olyan kisvárosi közösségnek, mint a miénk, a Kiskunfélegyházán élőké!


T. T.Süss és segíts!

Március 8-án, kedden Kis Timikéért szerveznek sütivásárt a már megszokott helyen, a polgármesteri hivatal előtt 8 és 17 óra között. Az esemény címe: Jótékonysági Nőnapi Sütivásár – Timike javára.

Bajzák Andrea, az önkormányzat ifjúsági referense elmondta, hogy a kedvezményezett ezúttal a 3 éves, extrém koraszülött félegyházi kislány, akinek gyógyítása, fejlesztése ugyanis rengeteg pénzt, időt és türelmet igényel.

Az eseménynek három védnöke van: Hostyánszki Gabika és Krizsánné Farkas Anikó, az előző jótékonysági akció két kedvezményezettjének édesanya, akik így szeretnék most viszonozni a kapott segítséget, és a hasonló városi kezdeményezések rendszeres támogatója, dr. Ónodi Izabella önkormányzati képviselő.

A jótékonysági sütivásárt Kovácsné Nagypál Anita szervezi. Az esemény lényege, hogy a felajánlások sütemények, édességek formájában érkeznek. Ezeket a meghirdetett vásáron értékesítik, és az így befolyt összeget kapja meg a támogatott család. A kezdeményezést lapunk is figyelemmel kíséri, annak részleteiről folyamatosan tájékoztatjuk olvasóinkat.

Aki szeretne, már most utalhat belátása szerinti összeget Timike javára a Sorsocskák – a Kárpát-Medencei Gyermekekért Alapítványon keresztül, az alábbi számlaszámra: 11732071-20053842.

A megjegyzés rovatba feltétlenül tüntessék fel Timike nevét!

           

Kövessen minket a Facebookon is!