Ötnapos kalandozás Erdélyben
Kiutazásuk napján megtekintették a dévai várat, majd a Hunyadiak birtokát, Vajdahunyad várát csodálták meg. Folytatva útjukat Gyulafehérváron az érseki székesegyház következett, délután Fehéregyházán, majd az Ispánkútnál koszorúztak. Székelykeresztúron megálltak Petőfi körtefájánál. Esteledett, mire elfoglalták szállásukat Gyergyóújfaluban.
Másnap a falu iskolájába látogattak, majd Csicsajdűlő egyik tisztására gyalogoltak. Felkapaszkodtak Csicsajkőre, ahol a csúcsról gyönyörködtek a gyergyói tájban. Visszatérve az erdei házhoz, kürtöskalács-sütés keretében ismerkedhettek az erdélyi konyhaművészet hagyományaival.
Harmadnap Korondon a fazekasmesterek máig élő hagyományait, munkáit csodálhatták meg. A gyerekek gyakorlatban is láthatták és gyakorolhatták a taplógomba megmunkálását és a korongozás technikáját. Innen az út a szejkefürdői Mini Erdélybe vezetett, majd megkoszorúzták a legnagyobb székely, Orbán Balázs sírját. A legmagyarabb város, Székelyudvarhely Emlékezés Parkjában énekelték el a Székely Himnuszt.
A negyedik napon felmásztak a Súgó-barlanghoz, majd le a mélybe, ahol gyönyörködhettek a szebbnél-szebb cseppkövekben. Ezt követően kacskaringós, szerpentines úton jutottak el a Gyilkos-tóhoz és a Békás-szorosba.
A hazautazás napján mindenki a hűs tordai sóbányában időzött, majd Kolozsváron megcsodálták Mátyás király lovas szobrát és szülőházát. Közeledve a határhoz, Nagyszalontán Arany János szobránál koszorúztak.
A gyerekek beszámolóiból kiderült, hogy legtöbbjük először járt Erdélyben. Lelkesen mondták, hogy Székelyföldön mennyire szépen, ízesen beszélnek az emberek, egyúttal megható volt a kedves fogadtatás, vendéglátás.
Forrás: batthyanysuli.hu