Ahol családi sport az erőemelés
Rácz Tibor, a sportolók édesapja büszkén beszélt gyermekeiről, és elmondta, hogy az erőemelés ötlete tőle származik. Ő is versenyszerűen űzi ezt a sportot. A COVID-járvány miatti bezártság és a korlátozott sportolási lehetőségek miatt – mivel gyermekei nem tudtak birkózóedzésre járni – valami alternatívát keresett számukra. Az otthonukban rendelkezésre álló súlyok lehetőséget adtak arra, hogy kipróbálják az erőemelést, és a gyerekek örömmel fogadták az ötletet.
Az erőemelés egy súlyzós sportág, amely három alapvető gyakorlatból áll: a guggolás, a fekvenyomás és a felhúzás. A versenyzők célja, hogy a három gyakorlatban a lehető legnagyobb súlyt mozgassák meg szabályos technikával. Az eredményeket külön-külön és összesítve is értékelik. Az erőemelés a fizikai erőre, állóképességre és technikára helyezi a hangsúlyt, és különböző súlycsoportokban és korosztályban rendezik a versenyeket.
Arra a kérdésünkre, hogy kellett-e győzködni a fiatalokat, Tibor határozottan válaszolt: egyáltalán nem. Kifejezetten örül, hogy közösen űzhetik ezt a sportot. Ugyanakkor megjegyezte, hogy idősebb gyermeke kevésbé érdeklődik az erőemelés iránt. – Nem szabad erőltetni ezt a sportot, mert ha valaki nem belső indíttatásból csinálja, könnyen sérülés lehet belőle – tette hozzá.
A versenyszellem már a birkózásban is megmutatkozott Anasztáziában és Illésben, így szinte magától értetődő volt, hogy az erőemelésben is kipróbálják magukat. Tibor kiemelte, hogy Illésnek a legtöbb versenyen nagy mezőnyben kell helytállnia, mivel az ifjúsági kategóriában több korosztály is egy csoportban versenyez. A világbajnokságokon viszont már szűkített mezőnyben indul, ahol a korabeli versenyzők között rendre első helyen végez. – Anasztáziával más a helyzet – mondta Tibor. – Hihetetlen akarás van benne, ennek köszönhetően dönti meg a rekordokat.
Az édesapa elárulta, hogy a világbajnokságon azt tanácsolta lányának, hogy a versenyre összpontosítson, és ne törődjön a világrekorddal. Anasztázia azonban tudatosan tűzte ki célul az újabb csúcs felállítását, amit sikeresen meg is valósított.
Illés szerint ebben a sportban mindig van hova fejlődni, és szeretné magát folyamatosan fejleszteni. – Adta magát a sport, és szeretném követni édesapám példáját. Évek múlva is látom magam ebben – mondta.
Anasztázia elmondta, hogy számára az otthoni körülmények sokat segítettek abban, hogy megszeresse a sportot. – Nagyon megtetszett ez a sport, és valamilyen szinten kitűnök a fiatal sportolók közül – tette hozzá.
Az iskolában is támogatják őket, bár – Illés szerint – sokan még nem teljesen értik vagy ismerik az erőemelést. Anasztázia hozzátette: – Jó érzés, amikor valaki megemlíti, hogy egy világbajnokkal ül egy teremben.
A fiatalok folyamatosan készülnek a megmérettetésekre. Az ünnepségen is elhangzott, hogy a legtöbb hétvégén versenyeken vesznek részt, ahol kiemelkedő eredményeket érnek el.
Korábbi cikkünkben már írtunk ezekről: Illés 2023-ban a Professzionális Erőemelő Ligakupán harmadik helyezést, az Erőemelő Világbajnokságon pedig első helyezést ért el. Az ajkai Professzionális Erőemelő Ligakupán szintén harmadik helyezett lett, míg a szlovákiai világbajnokságon első helyezést szerzett.
Testvére, Anasztázia, 2023-ban a Professzionális Erőemelő Ligakupán második, a világbajnokságon pedig első helyezett lett. 2024-ben az ajkai Professzionális Erőemelő Ligakupán az első helyen végzett, a szlovákiai világbajnokságon pedig világcsúccsal tudott a dobogó legmagasabb fokára állni.
B.D.
Fotó: Fantoly Márton