Első Slam Poetry est Kiskunfélegyházán
A belpesti romkocsmák árnyékából magát gyorsan kinövő műfaj, kulturális közösségi térként funkcionált. A színház, a stand-up, a költészet és a hip-hop fő sodrásából is érkeztek olyan fiatalok, akik később meghatározták a műfajt.
Azonban ahogy felnőtt az alapító generáció, a fiatalos frissesség nem veszett ki. Az országos, egyetemi, majd kisebb városokban történő elterjedéssel, újabb és újabb arcok és színfoltok kerültek a műfaj vérkörébe.
Az első estre január 27-én, pénteken 19 órától kerül sor a Rocktárban, így az első lenne abban a kulturális rendezvénysorozatban, amit szeretnénk útjára indítani városunkban. A helyszínválasztás nem véletlen. Aki volt már ott tudja, hogy a Rocktár sokszínűségéről ismert és elismert helyszín, a műfajjal leginkább összepasszoló közösségi tér.
A cikk írója mellett a két főszervező, Lukács Gergely, aki nem egy slam-cím büszke viselője és Dencs Dominik, aki egyik frissen alakult zenekarának basszusgitáros-énekesével, Kunics Olivérrel fogja az élőzenét szolgáltatni.
A slam lényege a szabadság. A szólás és gondolati szabadság az, hogy arra a három percre (plusz tizenöt másodperc tiszteletidőre), amíg felmész a színpadra és izzadt tenyérrel létesítesz kapcsolatot a mikrofonnal, a közönséggel és saját magaddal. A te értékrended, érzéseid fogják meghatározni a közönséged hangulatát. Rajtad fog múlni, hogy nevetnek, sírnak, vagy veled együtt gondolkodnak el olyan kérdéseken, amiket felvetsz.
A fiataloknak egyik fő erősségük, hogy képesek rácsodálkozni a világra, kérdéseket felvetni a világgal kapcsolatban, és az őket foglalkoztató problémákra reflektálni. Célunk, hogy egy ilyen generációt alakítsunk, ha lehet mondani, neveljünk ki (nem késő, a jelentkezésre sem, még nem zárult le [[email protected]]), olyan fiatalokat, akik hónapról hónapra kiállnak egy mikrofon elé, hogy a világnak mondják, üvöltsék, suttogják konfliktusaikat, örömeiket.
Szeretnénk azt, hogy a már jelentős slamkultúra meghatározó alakjaival is megismerkedjenek azok, akik ellátogatnak a GRÁF-slamre. Éppen ezért hívtuk meg Kemény Zsófit, aki mindamellett, hogy az ország egyik vezető slammere, a fiatal irodalombam is letett már két, jelentős sikereket elért kötetet, illetve Bánóczi Beát, aki bár alig két és fél éve kezdte a "szakmát" de már most megkerülhetetlen és oszlopos tagja a slammer-társadalomnak.
Január 27-én várunk minden félegyházi és nem félegyházi fiatalt, középkorút és az idősebb korosztályt, aki kulturálódni szeretne, vagy egy új értékekkel teli közösség tagja szeretne lenni.
Miklya Csanád