Újraélesztésről a Betűbölcsin
Tóth Katalin a mentőhívás kapcsán kiemelte, hogy a 112-es szám hívása után tovább irányítanak bennünket a megfelelő helyre, a mentőkhöz, a rendőrségre vagy a katasztrófavédelemhez. Megtudtuk azt is, hogy a segélyhívó számot SIM-kártya nélküli telefonról is hívhatjuk. Telefonáláskor használjuk a kihangosítást. Mentőhívásnál mindig ki kell emelni azt is, hogy milyen korú személyhez hívjuk a segítséget, hogy annak megfelelő személyzetet küldjenek.
Az EFI vezetője a résztvevők figyelmébe ajánlotta az ÉletMentő applikációt, ami nemcsak segítséghíváskor hasznos, hanem például egy nyaralás alkalmával is, hiszen a legközelebbi gyógyszertár, vagy kórház helyét is megmutatja.
Az elsősegélynyújtás kapcsán azt hangsúlyozta, hogy nem opció, nem egy választható tevékenység, hanem állampolgári kötelességünk.
– Első lépésként győződjünk meg a helyszín biztonságosságáról, és vizsgáljuk meg, hogy a csecsemő mutat-e életjelenségeket. Szólítsuk meg, rázzuk meg a vállát. Amennyiben nem reagál, kiáltsunk segítségért, és kérjünk meg valakit, hogy hívjon mentőt a 112-es számon. A csecsemőt helyezzük kemény alapra, pelenkázóra, vagy asztalra. Tegyük az egyik kezünket a fejtetőre, a másik kezünk egy vagy két ujját az állcsúcsra, és enyhén billentsük a fejét hátra. Közben győződjünk meg arról, hogy a szájüregben nincsen idegen test. Hajoljunk a csecsemő arca fölé a mellkas irányába tekintve, és 10 másodpercig figyeljük a légzését. Ha a csecsemő nem lélegzik, vagy a légzés nem kielégítő, fújjunk be ötször a fej pozícióját megtartva. A lélegeztetéshez helyezzük saját szánkat a baba szájára és orrára. Annyi levegőt fújjunk be, hogy a mellkas enyhén emelkedjen, és minden befújást követően tekintsünk a mellkas felé. Amennyiben a csecsemő öt befúvást követően sem mutat életjelenséget, nem lélegzik, nem köhög, nem fordítja el a fejét, akkor kezdjünk mellkasi nyomásokat. Öleljük körbe a mellkasát és két nagy ujjunkat tegyük a szegycsont alsó felére. Nyomjuk össze a mellkast 15-ször 4 cm mélységben. A 15 mellkaskompresszió után fújjunk be kétszer. Az újraélesztést mindaddig folytassuk, amíg a mentő meg nem érkezik, vagy életjelenségeket nem mutat a csecsemő – ismertette az újraélesztés menetét, majd egy játékbabán a gyakorlatban is bemutatta.
A gyakorlati bemutató során megtudtuk azt is, hogy felnőtt személy újraélesztése esetén is hasonlóan kell eljárni, annyi különbséggel, hogy esetükben 30 mellkasnyomás és 2 befújás szükséges, a mellkaskompressziót pedig egymáson elhelyezett két tenyerünk kéztői részével végezzük.
G.E.
Fotó: Petőfi Sándor Városi Könyvtár