A kecskeméti önjáró gokart a legintelligensebb
A feladat bonyolult volt: a hazai műszaki felsőoktatás legtehetségesebb diákjai a Boschtól kapott vadonatúj gokartokat szerelték fel a jövő technikáival, szenzorokkal, kamerákkal és radarokkal. A fiatalok önjáró, azaz önmagukat vezetni képes járműveket alkottak, ráadásul fúrógépből kellett önindítót, fűnyíróból pedig hibridhajtást készíteniük. A beépített alkatrészek és hétköznapi szerszámok mind a Bosch fejlesztései, amelyeket a csapatok kreatívan használtak fel. Nem kis nyereményekért folyt a küzdelem, a junior és senior csapatok esetében is 3-3 díjkategória került meghirdetésre. Komoly és szigorú szakmai zsűri értékelte a masinákat és azokat a műszaki megoldás alapján pontozta. Ez alapján Hatékony gokart, Intelligens gokart és Önjáró gokart kategóriákban díjaztak. Mindhárom kategóriára szabadon lehetett nevezni, így egy csapat akár mindháromban is indulhatott.
A kecskeméti egyetemisták által alkotott GAMF KART csapatából végig érződött a rutin, hiszen ők már három éve tagjai a versenysorozatnak. A tempó a felkészülési időben is megfeszített volt, a csapattagok közül reggel nyolc és éjfél között mindig volt valaki a műhelyben. A folyamatos ötletelés, a csapatban uralkodó családi hangulat, és egy ilyen kihívás a szakmai karrier elején nagyon szerethető és hasznos is tud lenni. A járműtechnikai tanszék hallgatói mára már szinte testvérként tekintenek egymásra és az elmúlt három évben elsajátították a csapatban gondolkodás tudományát. A csapat szerint a Bosch magasra tette a mércét, hiszen három év alatt önjáró gépet kellett a rajtvonalhoz állítani. 2014-ben a gyorsasággal nyertek, tavaly a mezőny abszolút győztesei közül a II. dobogós helyet vitték haza a senior csapatok között. Bizonyára a kitartó munkának köszönhetően lettek az utolsó szezon tripla dobogósai is.
Az autógyártók fejlesztési részlegei az elmúlt években nagy sebességre kapcsoltak az alternatív hajtást illetően, szem előtt tartva a hatékonyságot és a hosszú távú teljesítményt. A hatékony gokart kategóriában olyan gokartot kellett építeni, amelyet hibrid hajtómű hozott mozgásba, valamint fel kellett szerelni a járműveket fékenergia-visszanyeréssel és hátsó differenciálművel. Ebben a kategóriában a kecskeméti különítmény a II. helyezést érte el. Mind a tíz csapat benevezett az intelligens gokart kategóriába, amelyben a kecskemétiek az I. helyet hozták el. A pontozásba a párhuzamos és merőleges parkolás, otthoni környezetben parkolás, vészfékezés, sávtartás és automatikus távtartás számított bele. Az autonóm közlekedés vízióját keltette életre a harmadik, önjáró gokart kategória, itt nemcsak automatikusan navigálnak el a gokartok a megadott úti célhoz, hanem saját szenzorjaikra épülő vezetéstámogató rendszereik, illetve külső jelek segítségével bizonyos forgalmi szituációkban önjárók. A pontozásba a lámpa- és tábla felismerés, az ultrahang navigáció és a GPS navigáció számított bele. A II. helyezést is a GAMF csapata hozta el.
A profizmus és a kreativitás együttese mellett az összetartás ereje vezette a csapatot a győzelemhez. Gergely Balázs Bosch mentor és Kondor Péter felkészítő tanár mellett mindenképp érdemes megjegyeznünk a csapat összes tagjának nevét is, mert biztosak vagyunk abban, hogy hallani fogunk még róluk: Ábelovszki Ádám, Bőszén László, Kispál Máté, Kiss Richárd, Kocsor Attila, Kohári Roland, Kovács Máté, Machlik Ákos, Mihálycsik Zoltán, Oláh Márton, Rácz Dániel, Ruzsa Gergő Balázs, Sajben Péter, Sajti István, Szabó Zorán, Sztahora Dániel.
Fotó: keol.hu